Konzumace vajec prospívá tělu. Pomůže mozku, kostem, zraku, vlasům i pleti

O vejcích se toho namluvilo dost. Ne každý má o této potravině jasno, a tak se konzumace vajec často obává. Ale zbytečně. Můžeme vás ubezpečit, že pro zdravého člověka nepředstavují vejce rozhodně žádné nebezpečí, a dokonce mu je lze jen doporučit. Mají totiž velkou spoustu zdravotních benefitů, kterou u jiných potravin budete hledat jen stěží. Někteří odborníci dokonce doporučují ideálně dvě vejce denně a vaše zdraví by se mělo proměnit k lepšímu.

Jídlo pro mozek

Podle amerických vědců dokáže už jedno vejce denně udělat s naším mozkem zázraky. Lidé účastnící se výzkumu dokázali po konzumaci vejce lépe uspět v kognitivních testech. Podle vědců z Harvardu vejce obsahují látky, které také dokáží chránit mozek před stárnutím. Proto se doporučuje zařazovat vejce i do stravy vašich dětí, jelikož pro vývoj jejich mozku může mít tato malá změna velký dopad.

Lepší zrak

Pravidelná konzumace vajec slibuje také lepší zrak. Vejce totiž obsahují látku lutein, která je zcela nezbytná nejen pro zdraví očí, ale také pokožky. Lutein chrání oko před záněty a degenerací způsobenou věkem. Dokonce je schopna odvracet procesy vedoucí ke vzniku šedého a zeleného zákalu.

Silnější kosti

Vejce obsahují velké množství vitamínu D, který je klíčový pro zdraví zubů a kostí. Nejen že je posiluje, ale také tělu pomáhá lépe absorbovat přijatý vápník. Už jen jedno velké vejce obsahuje až 50 % doporučené denní dávky vitamínu D. Některé slepice jsou ale krmeny speciální směsí a jejich vejce mají obsah vitamínu D až dvojnásobný.

Pro krásné vlasy, zdravá játra a zářivou pleť

Vejce mají velký vliv i na stav našich vlasů a pleti. Dopřejete-li si denně jedno či dvě vejce například v rámci zdravé snídaně, je to daleko více pro vaši krásu než celý den strávený v kosmetickém saloně. Ženy často zapomínají, že o krásu se musí nejprve pečovat zevnitř a až poté má cenu vůbec aplikovat nějaké krémy či séra. Vejce udělají dobrou službu i vašim játrům, které chrání od nemocí, a podporují také očistné procesy v těle.

Zdravé cévy a srdce

Je to paradoxní. Ještě před nedávnem se vejce zatracovaly s tím, že obsahují velké množství cholesterolu, a jsou tedy pro naše cévy velmi nebezpečné. Mnoho lidí je také kvůli tomu zcela vyřadilo z jídelníčku. Jenže výzkumy nebyly tak zcela přesně vykládány. Vejce cholesterol obsahují, ale spíše jeho zdravou složku, která není pro tělo škodlivá. Naopak vejce pomáhají udržovat cévy průchodné a podporují jejich čištění. Vajec se tedy vůbec bát nemusíte. Vaše srdce vás rozhodně nebude nic vyčítat.

Nezáleží, jak si vejce připravíte. Natvrdo, naměkko, míchané nebo ve skle. Důležité je konzumovat obě části – jak bílek, tak i žloutek. A nebojte se dopřát si vejce každý den, klidně i dvě, pokud máte chuť.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]