Signály těla, které u žen ukazují na vážné zdravotní problémy. Jejich přehlížení může způsobit problémy při léčbě

Fotografie: Depositphotos

Tyto signály těla mají ženy často tendenci ignorovat. Pokud je na sobě však pocítíte, rozhodně byste je neměly přehlížet a měly byste co nejdříve navštívit lékaře.

Velké množství žen se v dnešní době snaží vypadat neustále krásně a věnují velkou pozornost tomu, jak je na tom jejich vzhled. Často však zapomínají starat se také o své zdraví – například málo chodí ke gynekologovi a neabsolvují všechny potřebné lékařské prohlídky, které by jim pomohly odhalit zákeřné problémy včas. Pokud do této skupiny patříte i vy, níže jsme pro vás sepsali 5 typických signálů těla, jež ženy často ignorují, ale rozhodně by je přehlížet neměly. Může jít totiž o známku závažných zdravotních problémů, říká lékařka Holly Ernst.

Poruchy menstruace

Většina žen nevěnuje dostatečnou pozornost poruchám menstruace. Tyto příznaky však mohou být často způsobeny různými příčinami, jako je rakovina pohlavních orgánů, hormonální změny, děložní myomy nebo například léze děložního čípku. V každém případě je důležité, abyste tento nepříjemný příznak co nejdříve konzultovaly se svým praktickým lékařem, a měly tak přehled o tom, co se ve vašem těle skutečně děje. Měly byste sledovat především silné bolesti během tohoto období a změny krvácení.

Infekce reprodukčního systému

Podle odborníků prakticky všechny ženy během svého života prodělaly nějakou infekci v reprodukčním systému. Mezi ty nejčastější však patří především kandidóza. Jedná se o určitý druh plísně, která se usazuje v pochvě a často může také zapáchat. Dále pak může toto nepříjemné onemocnění způsobovat pocit pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel, přičemž nepříjemné pocity doprovází také diskomfort při pohlavním styku. V každém případě je proto důležité, abyste problém konzultovaly se svým praktickým lékařem.

Bolest v podbřišku a horečka

Bolest v podbřišku a horečka jsou spolu se zvracením a průjmem nejčastější příznaky akutní adnexitidy. V tomto případě byste však měly být velmi pozorné, protože se jedná o zánět vaječníků a vejcovodů, který je považován za závažné gynekologické onemocnění, protože může vést až k samotné neplodnosti. Rozhodně tak za žádných okolností neignorujte tyto příznaky a řešte je včas společně se svým praktickým lékařem.

Fotografie: Freepik

Bolest břicha

Bolesti břicha patří obecně mezi časté příznaky těla, a proto je většina žen považuje za nezávažné nebo je připisuje běžným problémům (například konzumaci špatného jídla nebo střevní chřipce). V některých případech však mohou být příčinou cysty na vaječnících, které bývají nezhoubné, ale je třeba je sledovat, protože pokud se stanou zhoubnými, bude nutný chirurgický zákrok, aby došlo k jejich odstranění. Občasná bolest břicha s jasnými příčinami je sice v pořádku, ale pokud bolesti přichází častěji, náhle a z nevysvětlitelných důvodů, rozhodně příznak neignorujte.

Boule, podráždění a bolest prsou

Pravidelné mamografické vyšetření by mělo být základem informací o vašem zdraví, a to zejména pokud vám je více než čtyřicet let. Jestliže je nepodstupujete, měla byste si prsa vyšetřovat alespoň doma a svépomocí. Pokud si kdykoli všimnete bulky, podráždění nebo bolesti v prsou, okamžitě navštivte svého gynekologa, protože se může jednat o časný příznak obávané rakoviny prsu.

Zdroj: Healthline, Regis College, CDC