Potraviny, které čistí tepny a navíc chrání před infarktem. Zařaďte je na svůj jídelníček a žijte déle

Fotografie: Depositphotos

Příčinami vzniku a rozvoje kardiovaskulárních onemocnění jsou kouření, vysoký krevní tlak, stres, vysoká hladina cholesterolu v krvi a samozřejmě nedostatek vitamínů, říká lékařka Amy Richter.

V dnešním světě, kdy na každém rohu doslova zakopáváme o fastfoody, není o nemoci srdce nouze. Aktuálně je situace natolik špatná, že ve všech takzvaně „vyspělých“ zemích je onemocnění srdečního svalu nejčastější příčinou úmrtí. Největším probléme jsou dlouhotrvající zlozvyky v životosprávě. O srdci by se tak s jistou mírou nadsázky dalo říci, že ho svým špatným chováním zatěžujeme tak dlouho, až si přivodíme infarkt. Ucpávání cév totiž není vidět a nemusí se ani projevovat. Vše do okamžiku, kdy už je pozdě.

Proč přichází infarkt?

Jakmile začne docházet k ucpávání cév (především bývá na vině špatná životospráva), znamená to, že s naším tělem není něco v pořádku. Během tohoto onemocnění dochází k ukládání tzv. aterogenních látek, což jsou především tuky, do tepenných stěn. Postupně se v nich hromadí, čímž způsobují jejich zúžení, nebo dokonce uzávěr.

Fotografie: Freepik

Krev se potom nemůže volně dostat do dalších částí těla, což následně vede například k ischemické chorobě srdeční (nedostatečné prokrvení orgánů) nebo k infarktu či mozkové mrtvici. Pokud se ovšem budeme chovat zodpovědně a budeme se o své tělo patřičně starat, můžeme takovému problému snadno předejít.

Co srdci „chutná“?

Lékařské studie ukazují, že pozitivní vliv na předcházení srdečních onemocnění má konzumace určitých potravin a zdravý životní styl jako takový. Pokud pro své srdce chcete něco udělat, pokuste se do jídelníčku zahrnout některé z těchto 19 následujících potravin:

Fotografie: Freepik

Losos

Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, specifické bílkoviny, vitamín D a minerály, které mají příznivý vliv na činnost srdce. Kromě vysokého obsahu omega-3 obsahuje losos také malé množství omega-6 tuků.

Pomerančová šťáva

Pomerančový džus obsahuje více než jen vitamín C. Skrývá v sobě také vitamíny A, E a K a vitamíny skupiny B. Poskytuje nám též nenahraditelné antioxidanty a stopové prvky. Antioxidanty snižují krevní tlak a čistí cévy.

Fotografie: Freepik

Káva

2–4 šálky kávy denně mají příznivý vliv na činnost kardiovaskulárního systému. Neměli byste se však nechat odbýt, protože přílišná konzumace kofeinu negativně ovlivňuje trávicí trakt.

Ořechy

Odstraňují cholesterol a podporují činnost srdce. Obsahují velké množství bílkovin, zdravých tuků, různých vitamínů a minerálů. Jsou zvláště užitečné pro cévy.

Fotografe: Freepik

Kaki

Plody tomelu japonského – kaki – jsou velmi cenné díky přítomnosti glukózy a sacharózy. Obsahují také velké množství antioxidantů a vitamínů. Navíc v nich najdeme steroly, které výborně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu draslíku jsou srdci prospěšné.

Kurkuma

Kurkuma obecně zlepšuje stav cév. Je to přírodní antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí. Kurkuma také pomáhá zvyšovat inzulínovou aktivitu (u osob se sedavým způsobem života).

Fotografie: Freepik

Zelený čaj

Příznivě působí na posílení cév, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a vnitřnímu krvácení. Léčí také mozkové a srdeční cévy. Je to silný antioxidant.

Meloun

Pomocí oxidu dusnatého čistí cévy a má příznivý vliv na kardiovaskulární systém jako celek.

Fotografie: Freepik

Celozrnná mouka

Celozrnná mouka se vyrábí z obilovin, které byly rozemlety spolu se slupkou. Skládá se z pšenice, žita, ječmene, ovsa, pohanky a hrachu. Tato mouka účinně čistí cévní stěny od cholesterolu. Doporučujeme ji používat místo klasické bílé mouky.

Sýry

Konzumací kvalitních sýrů můžete snadno snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak. Vše samozřejmě záleží na množství. Sýry jsou tučné a velmi syté.

Fotografie: Freepik

Řasy

Pokud budete pravidelně jíst mořské řasy, můžete snížit hladinu cholesterolu o 20 %. Rovněž snižují krevní tlak. Japonci mají nejnižší výskyt srdečních a cévních onemocnění na světě, protože tento produkt mají zařazen ve svém jídelníčku neustále.

Brusinky

Bobule, který vám okamžitě sníží hladinu cholesterolu, jsou brusinky. Obsahují vzácný vitamín PP, vitamíny skupiny B, hořčík, jód a draslík. Navíc příznivě působí na močové cesty.

Fotografie: Freepik

Skořice

Užívání skořice v malých dávkách (1 čajová lžička) má blahodárný vliv na kardiovaskulární systém. Pomáhá chránit před infarktem tím, že snižuje hladinu cholesterolu.

Granátové jablko

Není žádným tajemstvím, že šťáva z granátového jablka je velmi prospěšná pro srdce. Zabraňuje tvorbě lipidového plaku na stěnách tepen a dokáže ředit krev.

Fotografie: Freepik

Špenát

Kyselina listová, železo a velké množství draslíku obsažené ve špenátu mohou pomoci předcházet infarktu.

Olivový olej

Chrání člověka před aterosklerózou. Přítomnost lipidů pomáhá předcházet tvorbě aterosklerotických plátů a zúžení cév.

Fotografie: Freepik

Brokolice

Draslík a hořčík jsou nezbytné pro zdravé srdce. V brokolici je ho dostatek. Čistí krevní cévy a vrací tlak do normálu.

Avokádo

Avokádo vám pomůže překonat poruchy kardiovaskulárního systému. Jedná se o zdraví prospěšný přírodní tuk.

Chřest

Nejlepším bojovníkem proti cholesterolu je chřest. Je zdrojem draslíku a kyseliny listové, které jsou nezbytné pro zdravé srdce.

Zdroj: Healthline