Černý poklad uvnitř vodního melounu se neplive: Živiny v semínkách zahrnují i železo a hořčík

Fotografie: Salil Kumar Mukherjee / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Semínka melounu často končí v koši, nejdůležitější je stejně červená svěží část. Ale až zjistíte, co všechno vám mohou jádra nabídnout, změníte na ně názor.

Meloun je super svěží potravinou, kterou oceníte především v horkých letních měsících. Jediné, co mu ubírá na dokonalosti, jsou semínka, jež jste zřejmě zvyklí odstraňovat, nebo je vždy vyplivnete. Možná na ně ale změníte názor, až zjistíte, jakou nutriční hodnotu nabízejí. Mají nízký obsah kalorií a jsou bohaté na živiny, říká doktor Atli Arnarson.

Nízký kalorický obsah

Asi 30 g jader melounu obsahuje přibližně 158 kalorií. Jsou na tom tedy rozhodně lépe než bramborové lupínky, velice oblíbená svačinka k televizi. Pokud se tedy zbavujete semínek melounu, nastřádejte si je do misky a opražte. Můžete si je pak dát místo podobně nezdravých pochutin k filmu.

Jsou bohaté na hořčík

Jedním z několika minerálů obsažených v semenech melounu je hořčík. Ze 4gramové porce získáte 21 mg hořčíku, což je 5 % denní hodnoty. Dospělým se doporučuje přijmout 420 mg tohoto minerálu denně. Hořčík je nezbytný pro mnoho metabolických funkcí těla. Je také důležitý pro udržení funkce nervů a svalů, stejně jako pro zdraví imunity, srdce a kostí.

Vysoký obsah železa

Hrst semen melounu obsahuje asi 0,29 mg železa, tedy asi 1,6 % denní dávky. Může se to zdát málo, ale dospělým je doporučeno pouze 18 mg železa denně. Železo je důležitou součástí hemoglobinu – transportuje kyslík v těle. Pomáhá také přeměňovat kalorie na energii.

meloun dítě
Fotografie: Piqsels

Jsou bohaté na dobré tuky

Semena melounu jsou také dobrým zdrojem mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin – jedna velká hrst (4 g) poskytuje 0,3 g a 1,1 g. Tyto tuky jsou užitečné pro ochranu před srdečním infarktem a mrtvicí a snižují hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

Dobrý zdroj zinku

Semena melounu jsou také dobrým zdrojem zinku. Poskytují asi 26 % denní hodnoty ve 30 g nebo 4 % denní dávky v jedné velké hrsti (4 gramy). Zinek je důležitou živinou, nezbytnou pro imunitní systém, trávicí a nervový systém, buněčný opětovný růst a správné dělení na chuťové a čichové smysly.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]