Kdo vyplivuje při jezení melounu jeho semínka, dělá obrovskou chybu. Jedná se doslova o zlatý poklad

Fotografie: Depositphotos

Melounová semínka jsou produktem, který je řazen mezi superpotraviny – jsou plná nutričních hodnot a mají příznivé účinky na zdraví.

Je léto a s ním přicházejí na naše stoly meloun. V posledních letech je trend nakupovat spíše melouny bezsemenné, což může být na jednu stranu velká škoda. Semínka melounu totiž obsahují velké množství bílkovin a zdravých tuků, hořčík, železo, vitaminy skupiny B a antioxidanty, říká lékař Atli Arnarson. Mají velmi širokou škálu zdraví prospěšných účinků – snižují hladinu cukru v krvi, mají protizánětlivé a analgetické účinky, léčí žaludeční vředy a chrání játra před toxiny. Melounová semínka lze jíst jako svačinu, pražená a s kořením.

Proč jsou semínka zdravá

Melounová semínka jsou to, čeho se při konzumaci ovoce pečlivě zbavujeme, nebo se do nich alespoň snažíme nekousat. Často se objevuje otázka, zda je bezpečné polykat melounová semínka, a dětem se říká, že je nesmí jíst, protože jim v žaludku vyroste meloun. Mezitím se ukázalo, že melounová semínka jsou nejen bezpečná, ale dokonce velmi prospěšná pro zdraví. Sušená a pražená semínka jsou chutnou svačinkou plnou výživných hodnot, která může úspěšně nahradit křupky a slané tyčinky.

Benefity melounových semínek

Melounová semínka mají podobnou chuť jako slunečnicová semínka, ale jsou o něco oříškovější. Tradičně se používají v blízkovýchodní a asijské kuchyni, ale také v Súdánu, Egyptě a Nigérii. Semena se nejčastěji konzumují bez slupky jako pochoutka, ale používají se také k výrobě mouky a lisování oleje. Proč byste je už nikdy neměli vyhazovat a co vám jejich konzumace přinese?

Nízkokalorická svačina

Hrst jader obsahuje jen asi 160 kalorií. Chcete-li si připravit chutnou svačinu, omyjte semínka, osušte je, dejte na plech a vložte je na 30 minut do trouby (220 °C). Můžete je také pokapat olivovým olejem a osolit hrubou solí.

Fotografie: Piqsels

Zdroj hořčíku

Jedná se o jeden z několika prvků obsažených v semenech melounu. Ve 4 gramech je až 21 mg hořčíku. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka je 350-400 mg. Nedostatek hořčíku má negativní dopad na náš organismus a způsobuje příznaky, jako je třes víček, podrážděnost, zvýšený krevní tlak nebo vypadávání vlasů.

Poskytuje železo

Hrst melounových semínek obsahuje asi 0,29 mg železa. To sice není mnoho, protože denní dávka pro dospělého člověka je 18 mg, ale v denním přehledu výživy to nemusí stačit. Železo je důležitou součástí hemoglobinu a pomáhá tělu přeměňovat kalorie na energii. Nedostatek může vést k anémii, slabosti, letargii nebo nadměrné lámavosti nehtů.

Obsahují kyselinu listovou

Lékaři doporučují preventivně užívat 0,4 mg kyseliny listové denně. Jedna porce melounových semínek obsahuje 0,002 mg. Kyselina listová, známá také jako vitamin B-9, hraje klíčovou roli pro správnou funkci mozku, reguluje růst a funkci buněk a snižuje riziko rakoviny děložního čípku.

Fotografie: Piqsels

Zdroj zdravého tuku

Melounová semínka jsou také dobrým zdrojem mononenasycených i polynenasycených mastných kyselin v množství 0,3 až 1,1 gramu. Tento zdravý tuk chrání před infarktem, mrtvicí a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Olej ze semen melounu se používá také k výrobě kosmetických přípravků, například olejů pro péči o vlasy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]