Mrtvice nikdy nepřichází bez varování. Upozorní vás na ni několik zřetelných příznaků

Fotografie: Pexels

Mozková příhoda je nejčastějším důvodem, proč lidé končí s fyzickým postižením a často kvůli ní také umírají. Existuje řada příznaků, které byste neměli ignorovat. Může vám to zachránit život.

Mrtvice je způsobena náhlým zastavením průtoku krve do části mozku. Bez přívodu krve buňky postupně odumírají a dochází k postižení v závislosti na určité oblasti mozku. Mozková příhoda rozhodně není nic, co bychom mohli opomíjet. Jedná se o reálné nebezpečí, které může potkat člověka bez ohledu na pohlaví a věk. Setkat se můžete se seniory, ale také lidmi kolem 30 let, kteří mrtvici utrpěli a mají doživotní následky, nebo v jejím důsledku zemřeli.

Fotografie: Freepik

Jakých 6 příznaků byste neměli nikdy ignorovat?

U jednotlivců se mohou příznaky trochu lišit, ale existují signály, které se vyskytují u valné většiny z nich. Patří mezi ně nedostatek koordinace a zmatek. Tyto příznaky se mohou časem zhoršovat. Náhlá ztráta rovnováhy, kterou provází tendence ke zvracení, škytavka a letargie, je také velmi častá. Objevit se mohou také trvalé závratě, které nakonec vedou k mdlobám.

U pacientů s těmito potížemi se vyskytuje i náhlé rozmazané vidění, zejména na jednom oku. Náhlá slabost nebo necitlivost v obličeji, ruce nebo noze nebo na jedné straně těla jako celku také není neobvyklá. Objevit se mohou také silné bolest hlavy, které vedou ke ztrátě vědomí.

Hlavní věcí je, že příznaky obvykle přichází náhle a bez zjevné příčiny. Pokud se tak stane, musíte okamžitě navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.

Fotografie: Freepik

Efekt mrtvice

Podle Světové organizace mozkových příhod má každý rok cévní mozkovou příhodu 17 milionů lidí a 6 milionů z nich zemře. Je to druhá hlavní příčina smrti a hlavní příčina zdravotního postižení na světě, a proto jsou její následky vážné ve všech aspektech života.

Cévní mozková příhoda nepůsobí jen na samotného pacienta, ale také na jeho sociální prostředí, rodinu a pracoviště. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se to může stát komukoli v jakémkoli věku bez ohledu na pohlaví nebo fyzický stav.

Mrtvice mohou být mírné nebo velmi závažné a její následky mohou být dočasné nebo trvalé. Cévní mozková příhoda je poškození oblasti mozku, která se dostatečně neprokrvuje, což způsobí smrt buněk, které nedostávají kyslík. Jedná se o velmi vážné onemocnění, které je nejčastější příčinou úmrtí v rozvinutých zemích hned po rakovině a srdečních onemocněních. Měli byste si proto dávat pozor a neignorovat signály svého těla, které vás upozorňují na to, že se něco děje.

Zdroj: Mayoclinic

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]