Salát dokáže regulovat vysoký krevní tlak a snižovat hladinu cholesterolu

Co může být lepšího, než si připravit chutné jídlo, které nám na chvíli zaplní bříško (a dodá pocit spokojenosti) a navíc je ještě velmi zdravé. Takovým jídlem může být právě zdánlivě obyčejný okurkový salát s česnekem. Než se však dostaneme k salátu, který není vůbec těžké připravit, prozradíme si něco o vysokém krevním tlaku a vysoké hladině cholesterolu.

Co je to vysoký krevní tlak

Hypertenze (nebo vysoký krevní tlak) je onemocnění, při kterém je zvýšen tlak v cévním řečišti. Závažnost zdravotních problémů se může lišit v závislosti na tom, zda se jedná o primární hypertenzi – hypertenze bez zjevného důvodu, nebo sekundární hypertenzi – hypertenze, která je vyvolána určitým stavem. Hypertenze může způsobit srdeční selhání, mozkovou mrtvici a mnohem více. Má tedy přímý vztah k rozvoji mrtvice a ischemické srdeční choroby, která vede ke vzniku infarktu myokardu.

Vysoký krevní tlak a strava

Strava bezpochyby ovlivňuje vaše zdraví. Existují potraviny, které dokáží snižovat vysoký krevní tlak a odbourávat cholesterol. Mezi tyto potraviny patří právě i okurka a česnek. Okurka je velmi hydratační a navíc obsahuje draslík a vlákninu. Draslík může pomoci vyrovnat sodík obsažený ve vaší krvi a působí proti ateroskleróze (hromadění plaku v krevních cévách). Vláknina může pomoci snížit hladinu cholesterolu a také regulovat krevní tlak.

Zlý a hodný cholesterol

Cholesterol je látka tukové povahy. Cévní a srdeční onemocnění jsou zaviněny nezdravou stravou a zvýšeným množstvím cholesterolu v krvi. Rozeznáváme dva typy cholesterolu. Jeden hodný HDL a zlý LDL. Ten zlý přivádí cholesterol do okolních tkání a částečně odvádí cholesterol zpět do jater. Pro organizmus je cholesterol nepostradatelný, ale nesmíme ho mít v krvi hodně.

Úroveň hladiny cholesterolu je ovlivněna jeho množstvím v naší stravě. Podle toho, jakou mají tyto lipoproteiny hustotu a elektrický náboj, se v našem těle vytvářejí zmiňované dva druhy cholesterolu. Pokud zvítězí ten zlý, je to hodně špatné, ale i s tím se dá něco dělat. Mimo léků pomáhá pravidelný pohyb, udržení si optimální váhy a úprava jídelníčku. Existují potraviny, které dokáží zlý LDL cholesterol snižovat. Nejznámější je česnek.

Česnek prokázal solidní důkaz své schopnosti pomáhat při kontrole hypertenze, hladin cholesterolu a různých dalších zdravotních stavů. Tato regenerační kapacita je většinou připisována allicinu, který se nachází v česneku.

Salát pro zdraví vašeho srdce

  • 1 salátová okurka

  • Pár polévkových lžic vody

  • 3 až 4 stroužky česneku

  • ½ – 1 lžíce jablečného octa

Je úplně jedno, zda si okurku nastrouháte nebo nakrájíte na drobné kousky. Pak už stačí jen přidat prolisovaný česnek + další ingredience a promíchat. Nechte si chutnat.Řekněte ostatním, co si myslíte