S roztroušenou sklerózou je vhodné pracovat již od počátku. Projevuje se i brněním a únavou

Fotografie: Depositphotos

Roztroušená skleróza může mít mnoho různých tváří. Počáteční příznaky mohou být tím správným klíčem k včasné diagnóze této složité nemoci. 

Roztroušená skleróza (RS) je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Tato autoimunitní choroba může postihnout jedince v různém věku a projevuje se různými způsoby. Jedním z klíčových aspektů RS je včasná diagnóza, která může zpomalit progresi onemocnění a zlepšit kvalitu života pacienta. Jedním z prvních kroků k diagnóze RS je rozpoznání počátečních příznaků, říká doktorka Deena Kuruvilla.

Příznaky roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza, často označovaná zkratkou RS, je autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje centrální nervový systém, uvádí lékařka Heidi Moawad. Toto složité onemocnění může postihnout každého, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Je známo, že příznaky RS jsou různorodé a mohou se lišit od jednoho pacienta k druhému. Aby bylo možné správně diagnostikovat tuto nemoc a zahájit vhodnou léčbu, je důležité rozumět jejím příznakům a projevům. První úkazy jsou:

 • problémy se zrakem
 • brnění a necitlivost
 • bolesti a křeče
 • slabost nebo únava
 • problémy s rovnováhou nebo závratě
 • problémy s močovým měchýřem
 • sexuální dysfunkce
 • kognitivní problémy
lékař a snímek mozku
Fotografie: Freepik

Revmatoidní artritida značně komplikuje každodenní život. Upozorňuje na sebe i zarudnutím a otoky

Podle webu Healthline může některé osoby znepokojovat první projev roztroušené sklerózy (RS), což je nemoc ovlivňující nervový systém. Tento první projev se nazývá klinicky izolovaný syndrom (CIS). V podstatě jde o neurologické problémy, které trvají nejméně jeden den a nelze je spojit s jinými zdravotními problémy.

CIS je spojen s něčím, co se nazývá demyelinizace, což znamená poškození ochranného obalu nervových buněk v mozku a míše. I když CIS nemusí vždy vést k roztroušené skleróze, může to být první zvonění. Příznaky CIS mohou zahrnovat:

 • Problémy se zrakem: mohou se objevit problémy se zrakem a bolest v očích způsobené poškozením nervu, který řídí zrak.
 • Lhermittovo znamení: toto je pocit brnění nebo nárazů, které cítíte, když skloníte hlavu.
 • Příčná myelitida: může způsobit slabost svalů a necitlivost.

Onemocnění, které si nevybírá

Podle dostupných informací trpí RS téměř 2,5 miliónu lidí na celém světě, přičemž 70 % z nich jsou ženy. Průměrný věk, kdy se RS může poprvé objevit, je 29 let. Zhruba 80 % všech postižených jedinců je ve věkové skupině 20–40 let. Vzhledem k tomu je důležité si uvědomit, že RS může postihnout kohokoli z nás. O tom, jak se roztroušená skleróza léčí, se dozvíte v článku, který jsme již v minulosti publikovali na našem webu ZdravéStravování.eu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]