První příznaky roztroušené sklerózy, kterým často lidé nevěnují dostatečnou pozornost

Fotografie: Freepik

Příznaky roztroušené sklerózy se většinou projeví ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. Onemocnění je charakterizované stádii intenzity symptomů a remise.

Stádia a remise se u každého pacienta liší. Léčba roztroušené sklerózy neexistuje. Progresi onemocnění však lze účinně potlačit. Důležité proto je nemoc diagnostikovat rychle. Zjistěte, jaké jsou nejčastější příznaky roztroušené sklerózy, na které byste si měli dát pozor. Pokud se u vás objeví, nepodceňujte je a běžte raději hned k lékaři.

Poruchy rovnováhy a závratě

Problémy s rovnováhou a také závratě jsou běžnými projevy u pacientů s roztroušenou sklerózou. Mohou způsobit potíže s chůzí a samozřejmě i koordinací. Zpočátku se může zdát, že je někdo jen trochu neohrabaný. Vyskytnou-li se však takové situace opakovaně, je třeba je brát vážně, jelikož může jít o nástup roztroušené sklerózy. Jakékoli pochybnosti byste samozřejmě měli konzultovat se svým ošetřujícím obvodním lékařem.

Fotografie: Freepik

Mezi další varovné příznaky roztroušené sklerózy patří také brnění a necitlivost paží, nohou prstů a také obličeje. Většina z pacientů tyto problémy pocítí zpočátku mírně. Postupem času se však tyto příznaky stále zhoršují. V raných stádiích nemoci může přijít také svalová ztuhlost a křeče. Kromě výše jmenovaných příznaků můžete pozorovat také zhoršení zraku. Tento problém si však bohužel často nespojujeme s tímto onemocněním.

Únava a slabost vás musí také varovat

Vyčerpání je jedním z nejčastějších příznaků roztroušené sklerózy. Poškození nervů totiž způsobuje dlouhodobou chronickou únavu. Příznak se obvykle odpoledne zhoršuje a je doprovázený ospalostí a bolestí svalů. Přijít mohou také problémy s močovým měchýřem a střevy. Asi 80 % pacientů vykazuje zvýšenou frekvenci močení, nutkání na wc a noční močení. Problémy se střevy jako průjem nebo zácpa jsou méně časté.

Fotografie: Freepik

Vyskytovat se mohou také kognitivní poruchy. Nejčastěji jde o obtížné soustředění zhoršení paměti a pomalejší zpracování informací. Často jsou pozorované také emoční poruchy jako je deprese, úzkost i stres. Objevují se také výkyvy nálad. Všimli jste si několika z uvedených problémů u sebe nebo svého blízkého? Poraďte se ideálně co nejdříve se svým lékařem. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je šance na zpomalení progrese onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]