Neléčená ulcerózní kolitida způsobuje vážné následky. Může vyústit i v krvácení a artritidu

Ulcerózní kolitida (UC) je chronické onemocnění střevního traktu, které postihuje tisíce lidí po celém světě. Pokud není správně léčena a kontrolována, může mít závažné následky.

Než se pustíme do následků, pojďme si nejprve připomenout, co ulcerózní kolitida vlastně je. Ve zkratce se jedná o autoimunitní onemocnění, které postihuje tlusté střevo a konečník. Pacienti trpí záněty, jež se mohou projevovat v podobě vředů na sliznici střeva, což může vést k bolestem břicha, průjmům, krvácení a úbytku hmotnosti, potvrzuje lékař Saurab Sethi.

Následky neléčené ulcerózní kolitidy

Užívání léků může pomoci kontrolovat imunitní reakci a zmírnit zánět v tlustém střevě dříve, než způsobí poškození a komplikace, jak jsme vás před časem informovali na našem webu ZdravéStravování. Někteří lidé mohou potřebovat chirurgický zákrok k odstranění poškozených částí tlustého střeva. Neléčená ulcerózní kolitida může mít závažné a dlouhodobé následky, které ovlivňují jak fyzické, tak psychické zdraví pacienta. Některé z těchto následků zahrnují níže uvedené problémy.

Riziko rakoviny tlustého střeva

Jednou z nejzávažnějších komplikací UC je zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. U pacientů s neléčenou nebo chronickou UC se tato pravděpodobnost zvyšuje. Pravidelné monitorování a screening jsou nezbytné k včasnému odhalení možných nádorů.

hemeroidy střevo model
Fotografie: Freepik

Komplikace střevního traktu

Neléčená UC může způsobit trvalá poškození střeva, včetně tvorby jizev, zúžení střeva a perforací (prasknutí střeva). Tyto komplikace mohou vyžadovat chirurgický zákrok, jako je odstranění části střeva, jak uvádí lékař Saurabh Sethi pro web Healthline.

Krvácení

Poškození tlustého střeva může způsobit krvácení. Krve si můžete všimnout při stolici. Krvavá stolice je hlavním příznakem UC. Krvácení může být natolik závažné, že způsobí anémii – pokles červených krvinek, které roznášejí kyslík po celém těle. To způsobuje příznaky, jako je únava a dušnost.

Plyny se svým neobvyklým zápachem snaží varovat. Příčinou může být i infekce a nevhodná strava

Osteoporóza

Osteoporóza je vážná komplikace, protože oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin, které mohou být bolestivé a mít značný dopad na kvalitu života pacienta, sděluje lékařka Lisa Hodgson. Ulcerózní kolitida může interferovat se vstřebáváním vápníku a vitamínu D, což způsobuje právě vyšší riziko zlomenin.

Artritida

Zánětlivá artritida, která se můžu u pacientů s UC vyvinout, spadá do kategorie zánětlivých onemocnění kloubů. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy vlastní imunitní systém napadá klouby, což vede k zánětu a bolesti. Toto onemocnění může postihnout různé části těla, ale u pacientů s UC je častěji spojeno s postižením kloubů.

Komplikace pokožky a očí

Autoimunitní reakce spojená s UC může způsobit výskyt různých kožních problémů. Jedním z nich jsou vyrážky, které se mohou objevit na různých částech těla. Tyto vyrážky mohou být červené, svědivé a bolestivé, což způsobuje nepohodlí a estetické problémy pro pacienty. Oční projevy UC mohou zahrnovat záněty očí, což se nazývá uveitida. Tento zánět může způsobit zarudnutí očí, bolest, citlivost na světlo a pokles zraku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]