Kritický nedostatek vitamínu D se projevuje jasnými příznaky, které se rozhodně nevyplácí ignorovat

nohy staré ženy, klouby
Fotografie: Freepik

Vitamín D je nezbytný pro fungování lidského těla. Jeho nedostatek se tak váže na spoustu zdravotních problémů. Pokud prožíváte některý z daných příznaků, vyhledejte radu lékaře.

Odhaduje se, že přibližně 1 miliarda lidí na celém světě trpí nedostatkem vitamínu D. Výrazná absence tohoto důležitého vitamínu v těle může vést k mnoha zdravotním problémům, které obvykle vyžadují okamžitou pomoc. Tyto příznaky samozřejmě nejsou způsobeny pouze nedostatkem vitamínu D, ale může se jednat o jeden z mnoha faktorů. V každém případě byste se měli vždy poradit se svým lékařem, pokud máte pocit, že vás trápí některý z níže uvedených symptomů, radí doktorka Katherine Marengo.

Vypadávání nebo řídnutí vlasů

Vitamin D je nezbytný pro kožní buňky, které zpracovávají keratin, bílkovinu, jež je potřebná pro růst vlasů a nehtů. Tudíž při nedostatku vitamínu D se keratin neprodukuje v potřebném množství a vaše vlasy trpí. Ve skutečnosti je tento stav často spojován s alopecií a řídnutím vlasů u mužů i žen.

Potíže se spánkem

Tento vitamín hraje velmi důležitou roli při spokojeném spánku. Jeho nízká hladina v těle může vést k nespavosti, narušenému spánku a špatné regeneraci. U některých lidí může dokonce vést ke spánkové apnoe, kdy není možné regulovat dýchání a spánek se tak přerušuje po celou noc.

Fotografie: Pexels

Jste často nemocní

Jedním ze štítů, které tělo a imunitní systém používají jako obranu proti nemocem a virům, je vitamín D. Když tedy vašemu tělu tento vitamín chybí, je pro vás mnohem snazší nakazit se viry a často tak bojovat s onemocněními. Nachlazení, bronchitida a zápal plic mohou nastat mnohem snadněji, když vitamín D chybí. Jinými slovy, tento vitamín je velmi důležitý pro váš dýchací systém a udržení jeho zdraví.

Bolest kostí a kloubů

Nedostatek vitaminu D zvyšuje šance na revmatoidní artritidu v pozdějším věku. Je to proto, že pomáhá udržovat kostní hmotu v těle tím, že napomáhá vstřebávání vápníku. Další vědecký přehled ukázal, že lidé, kteří trpěli chronickou bolestí svalů a jinými problémy souvisejícími s kostmi, měli nižší hladiny vitaminu D.

Pocit únavy po celý den

Únava může mít celou řadu příčin, včetně stresu, úzkosti, deprese a také nedostatku vitaminu D. Slabší kosti a svaly totiž mohou způsobit únavu celého těla. Upravením jídelníčku a dostatečný příjem doplňků stravy s obsahem vitamínu D být úspěšné pro navrácení ztracené energie.

Rány si déle hojí

Vitamín D může regulovat růstové faktory nové tkáně. Potíže s hojením ran zažívají především pacienti s cukrovkou, ale pokud touto nemocí netrpíte, mohla by být na vině absence vitamínu D. V jednodušších případech si můžete všimnout, že drobné rány se hojí abnormálně dlouho, což může znamenat, že máte nedostatek tohoto vitamínu.

Zdroj: Healthline