Rady a tipy jak umlít zrnkovou kávu i bez mlýnku na kafe

Stává se, že neexistuje jiná možnost, než si poradit i bez mlýnku na kafe. Tyto situace budou u opravdových milovníků kávy ojedinělé, ale stát se to může. Společně se dnes podíváme jak kávu umlít s pomocí běžně dostupných nástrojů v domácnosti.

Nutno poznamenat, že kávě umleté v profesionálním mlýnku se nic nevyrovná, proto způsoby, které vám dnes prozradíme, berte s nadsázkou a považujte je za jakousi první pomoc v okamžicích, kdy vám zkrátka nic jiného nezbude.

Hmoždíř

K rozmělněné kávě se lze dobrat i pomocí hmoždíře. Zrnka v něm jdou rozdrtit na zcela jemný prášek. Při této činnosti je lepší hmoždíř přikrýt utěrkou, káva ráda vyskakuje ven. Pokud si dáte tu práci, můžete se těšit na šálek turecké kávy.

Kladívko

Pokud nemáte hmoždíř a třeba na chatě zjistíte, že i mlýnek zůstal doma, pak sáhněte po kladívku. S jeho pomocí získáte jemný prášek, ale určitě nepočítejte s tím, že bude prášek rozdrcen rovnoměrně. Zrnka nasypete do uzavíratelného sáčku, který vložíte mezi dvě utěrky a můžete tlouci.

Váleček

Podobně jako s kladívkem to lze i s válečkem na těsto. Musíte vyvinout větší sílu a kávu válet a válet. Práce s válečkem vám dá možná více zabrat, ale zato lze docílit lepší konzistence prášku, který jde použít i na espresso.

Mixér

Pokud máte trochu výkonnější mixér lze kávu rozmixovat. Není-li vaším cílem úplně jemný až moučný prášek, musíte mixér jen zapnout a po okamžiku vypnout. Zkontrolujte, zda je to ono. Pokud to ještě krapet chtělo, opět jen mixér zapněte a vypněte.

Potravinový mlýnek

Kávu zvládnete pomlít i v mlýnku na maso, ořechy apod. Nicméně chuťově dostanou zrnka zabrat. Pro jednou se to však přežít dá. Ujistěte se, že je mlýnek dokonale čistý, protože i malinkaté zbytky toho, co v mlýnku zbylo z jiných potravin, může kávový prášek chuťově zcela zničit.

Obrázek: pixabay.com