Náhražky za kávu, které vás povzbudí a zároveň vám neublíží!

Náhražky za kávu – přijde vám to jako špatný vtip? Až žalostně mnoho lidí si na tomto nápoji vypěstovalo závislost – jedno kafíčko ráno po probuzení, další šálek po příchodu do práce, následující ihned po obědě, další odpoledne, po večeři ještě jedno kafíčko a před spaním už ani nevíte, kolikátý hrneček si vlastně dopřáváte. A to pro vaše tělo není nejlepší.

Prostřednictvím dnešního článku vám představíme náhražky za kávu, které vám pomohou zvýšit bdělost, paměť i soustředí, ale na rozdíl od kafe neublíží vašemu organismu. Odepřete si kafíčko a zkuste zdravější alternativu, která vás hravě dostane do formy!

 Náhražky za kávu, aneb vyměňte kofein za…

…vitamín B

O vitamínu B se ví, že je nezbytný pro fungování mozku a nervového systému. Je obsažen v celé řadě potravin – například v masu, luštěninách, listové zelenině, mléku či vejcích. Vzhledem k tomu, že si tento vitamín vaše tělo nedokáže skladovat, je důležité mu jej neustále doplňovat.

…ginko bilobu

Mezi efektivní náhražky kávy jednoznačně patří i ginko biloba. Nejenže podporuje soustředění a paměť, ale ještě do nedávna se věřilo, že výtažky z této rostliny pomohou v léčve Alzheimerovy choroby.

…ženšen

I ženšen patří mezi jasné tutovky v případě, kdy se chcete vyvarovat kávě. Podporuje práci buněk, zvyšuje imunitu a odstraňují únavu. Ženšen je mezi lidmi oblíbený především pro své povzbuzující a stimulační účinky, nemluvě o skutečnosti, že o něm někdo hovoří jako o výborném afrodiziaku.

…lecitin

Hledáte-li neškodnou látku, která vám pomůže překonat únavu a ovlivnit tak intenzitu myšlení, spolehněte se na lecitin. Naleznete ho například v pšenici, rybách, ale i vejcích či v sóje. Lecitin vám nejen pomůže s únavou, ale zároveň napomáhá v boji proti zvýšené hladině testosteronu. Ovšem pozor – je důležité ohlídat si dávkování!

Obrázek: pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]