Dívání se do telefonu před spaním se vám může stát osudným. Vyhněte se zbytečnému hazardu se zdravím

Fotografie: Depositphotos

Chytrá zařízení jsou nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí. Pokud je však používáte před spaním, může to mít negativní vliv na vaše zdraví.

Chytrá zařízení jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Pravděpodobně i vy je berete do ruky ihned poté, co se probudíte, abyste zkontrolovali své e-maily, a poté na nich máte přilepené oči až do doby, než usnete. Bohužel však z hlediska vašeho spánku je tento „běžný“ návyk velmi nebezpečný, neboť může ovlivnit jeho kvalitu, a narušit tak vaše vnitřní zdraví.

Chytrá zařízení a váš spánek

Během studie publikované v časopise Scientific Reports z června roku 2021 byla skupina deseti dospělých mužů vystavena čtyři hodiny před usnutím světlu emitujícímu diody (LED), organickému světlu emitujícímu diody (OLED) a tlumenému světlu uvnitř metabolické komory. Vědci zjistili, že u účastníků studie, kteří byli vystaveni světlu LED, došlo během spánku k výraznému snížení schopnosti spalovat tuky.

Podle vědců je proto možné, že časté užívání mobilního zařízení před spaním může ztížit proces hubnutí, nebo dokonce vést k nárůstu hmotnosti. Platí to ovšem i v případě tlumeného světla, které by sice mělo mít méně negativní vliv na vaše zdraví, ovšem z dlouhodobého hlediska není tento „efekt“ nijak zvláště účinný.

Studie z roku 2019

Existují i další studie, které potvrdily vliv umělého světla na potenciální přibývání na váze. Studie z roku 2019 publikovaná v časopise JAMA Internal Medicine, které se zúčastnilo 43 722 žen ve věku 35 až 74 let, potvrdila, že u těch, jež spaly s rozsvíceným světlem nebo televizí v pokoji, bylo riziko vzniku obezity vyšší až o 17 %.

Fotografie: Pixabay

Autoři studie sice připustili, že přesná souvislost mezi vystavením se světlu a přibýváním na váze není z jejich výzkumu stoprocentně jasná, ovšem jiní vědci mají podobné teorie. Například v přehledu výzkumu publikovaném v roce 2019 v časopise Chronobiology International byla uvedena souvislost mezi vystavením se modrému světlu a kratším spánkem REM, který je také spojován s přibýváním na váze. Pokud tedy chcete zlepšit kvalitu svého spánku a zároveň zlepšit své zdraví, zkuste před spaním vypnout všechna tato zařízení.

Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, Nature

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]