Proč mají ženy od pradávna větší podíl tělesného tuku oproti mužům

Ačkoli to ne vždy úplně tak vypadá, mají ženy obecně vyšší podíl tuku, oproti mužům. Je to něco, co ženy trápí již po generace, ale zjevně příroda ví, co koná. Ženy ukládají více tuku než muži, přesto, že sní mnohem méně kalorií. O důvodech se vedou na toto téma různé teorie. Jedním z viníků, proč ženy ukládají více tuku je údajně hormon estrogen.

Ženy mají v průměru o 6 až 11 % více tělesného tuku než muži. Studie ukazují, že estrogen snižuje schopnost ženy spalovat energii po jídle, což má za následek, že v těle je uloženo více tuku. Pravděpodobným důvodem je připravit ženy na porod.

Puberta mladých dívek a časné těhotenství mladých žen jsou období zvýšeného estrogenu. Má se tedy za to, že jde o stavy účinného ukládání tuků při přípravě na plodnost, vývoj plodu a laktaci – uvedl autor studie Anthony O’Sullivan z St George Clinical School.

Ženské tělo je od přírody nastavené, aby ochránilo ji i potenciální plod. Důsledkem toho mají ženy více enzymů pro ukládání tuku a méně enzymů pro spalování tuků.

Antikoncepce

Ukázalo se, že dalším viníkem nárůstu hmotnosti u žen, jsou antikoncepční pilulky, které způsobují, že tělo produkuje zvýšené množství tuku a vody. Hormon estrogen způsobí zvýšené ukládání tuku. Většina žen, které užívají antikoncepční pilulky by měla snížit kalorický příjem alespoň o 10%, aby si udržely optimální hmotnost.

Klíč ke kontrole množství tuku

Klíčem ke kontrole doporučeného množství tuku v těle je zdravý životní styl. Je to velmi individuální, protože každá žena je jiná. Záleží tedy na věku, výšce, denních aktivitách, sportovních aktivitách, celkovém zdraví apod. Pokud chce žena množství tuku v těle ukočírovat, měla by cvičit a kontrolovat příjem vs. výdej. Z pohledu zdraví není úplně optimální, když se mnohé tzv. fitness ženy snaží zbavit co nejvíce tuku. Prostě určité % tuku k ženě patří a ženy by se s tím měly smířit. Ne však smířit se s velkou pneumatikou na břiše, ale najít to optimální množství a toho se držet. Viscerální tuk není tuk, který by chránil, ale škodí, a to velmi.

V rámci zachování zdraví a hormonální rovnováhy by ženy měly stále pamatovat na porovnání hmotnosti a % tělesného tuku při měření za stejných podmínek v určitou dobu. Dejte si tedy pozor na výkyvy, které způsobuje menstruace. A snažte se – co se % tuků týče být v ženském, nikoliv mužském, rozsahu tělesného tuku! Pokud tedy chcete i do budoucna zůstat zdravou ženou. Ona si ta totální redukce tuku časem vybere svou daň. Tělo může správně fungovat jen tehdy, je-li tuku optimální množství. Ne o hodně více nebo pod hranici. Nezřídka se stane, že velmi štíhlé ženy ztrácí menstruaci.

Každá naše buňka je tvořena na bázi tuku, tuky představují zásobárnu energie a mají klíčový význam pro náš metabolismus. Tuková tkáň chrání orgány a pomáhá udržovat správnou termoregulaci. Podíl tělesného tuku má tedy rozhodující význam pro naše srdce, svaly i mozek. Slouží nejen jako ochrana našich orgánů, ale i zásobárna v případě horších časů. Tuková tkáň se podílí na naší imunitě i hormonálních funkcích. Pro zdravé a správné fungování organismu je ideální mít tuku tak akorát.

Fotografie: Pixabay