Proč jsou jablka jedny z nejlepších plodů?

Obrázek:pixaba.com

Víte, co se říká, jezte jedno jablko denně a nebudete potřebovat doktora. A je to určitě pravda, jablka jsou skvělé a zdravé. Obsahují vlákninu, protein, riboflavin, vitamín A, vitamín B6, vitamín E, vitamín K, hořčík, fosfor, draslík a podobně. Jablka však tímto nekončí, mají spoustu dalších přínosů pro lidské zdraví. Jaké například?

Zdravé přínosy jablek

Snižují špatný cholesterol, mají silnou antioxidační aktivitu a mohou snižovat lipidy s nízkou hustotou. Pomoci umí také lidskému srdci, když se sníží cholesterol, pomůže to také snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vysoká hladina antioxidantů v jablkách může lidský mozek chránit před mnoha neurodegenerativními nemocemi jako Alzheimerova choroba nebo Parkinsonova choroba, udržuje mozek v chodu a zvyšuje jeho výkonnost. Dále také podporuje zdravé trávení, protože polyfenoly, které jablka obsahují spolu s vlákninou, podporují mikrobiologii ve vašich střevech.

Červená nebo zelená jablka?

Jablka obsahují zdravé živiny a to bez ohledu na to, jakou barvu mají slupky. Je fakt, že červená jablka obsahují víc anthocyaninu, která má dobrý vliv na zdraví srdce a snižuje také hladinu cholesterolu. Například jablka Red Delicious obsahují asi pětkrát více anthocyaninů než Granny Smiths. Red Delicious mají také o něco víc vlákniny, vápníku, fosforu, hořčíku, draslíku a podobně.

Jíst nebo nejíst slupku jablka?

Odpověď zní jasně – jíst! Slupka jablek obsahuje mnoho živin a prospěšných látek, dokonce víc, než samotný plod. Takže pokud si chcete dát na svačinu jablko, pak se do něj zakousněte i se slupkou. V ní najdete také vlákninu, která pomáhá na správné pohyby střev.