Problémy s usínáním pomůže vyřešit účinná metoda, která se používá i v armádě

Fotografie: Depositphotos

Chladná postel, pevné závěsy a vypnuté mobilní telefony už modernímu člověku nepomohou usnout. Žijeme ve světě neustálého stresu, úzkosti a chronické únavy, a proto jsou nutná nová opatření.

Nemůžete večer usnout, i když jste unavení? Můžete se inspirovat u americké armády, kde usínali během několika minut, a dokonce i při střelbě. Tajemství toho, jak se rychle uvolnit a usnout, bylo popsáno v knize Relax and Win již v ruce 1981 a zahrnuje čtyři jednoduché kroky, které vás dovedou do říše snů.

Fotografie: Freepik

Kvalitní spánek je důležitý pro tělo i mysl

Jak se zbavit nespavosti a usnout během dvou minut si můžete přečíst na následujících řádcích. Pokud nemůžete usnout, lehněte si na záda a položte hlavu na polštář. Zpomalte dýchání, dýchejte zhluboka. Uvolněte všechny obličejové svaly. Pociťte uvolnění pokožky hlavy a uvolněte čelist, aby se mohla mimovolně otevřít ústa. Uvolněte také svaly v oblasti očí, jazyka a rtů.

Ramena snižte co nejníže a uvolněte krční svaly. Zhluboka se nadechněte a při výdechu uvolněte veškeré napětí a také hrudník, nechte ho spadnout. Uvolněte pravé předloktí, zápěstí a nakonec prsty. Ruka by měla vypadat jako mrtvá. Totéž proveďte i s levou rukou. Měli byste cítit pocit tepla a pohodlí.

Po uvolnění horní části trupu se můžete přesunout na nohy. Uvolněte svaly pravého stehna, lýtka, kotníku, chodidla a nakonec prstů. Totéž proveďte s levou nohou, a nezapomeňte zhluboka dýchat. Pokud je pro vás těžké uvolnit kteroukoliv část těla, zkuste ji nejprve namáhat a až poté uvolnit. To usnadňuje pocit uvolnění.

Fotografie: Freepik

Po fyzickém uvolnění je na čase vyčistit mysl a zastavit myšlenky

Při čištění mysli zapomeňte na starosti, lítost i všechny problémy. Zkuste 10 vteřin na nic nemyslet a pak si představte následující situace. Představte si, jak se houpete v kánoi, která pluje klidně na vodách jezera a kolem není nic jiného než jasná obloha. Soustřeďte se na tento obrázek a nenechte se rozptýlit jinými myšlenkami.

Můžete si představit sami sebe, jak ležíte v obrovské útulné houpací síti uprostřed temné místnosti. Opakujte si slova „nemysli, nemysli, nemysli“ po dobu deseti vteřin. Pokuste se zbavit myšlenek, dýchejte pomalu a zhluboka a snažte se usnout.

Tyto triky můžete použít nejen předtím, než jdete spát, ale také ve stresových situacích, kdy potřebujete krátký odpočinek. Pokud cítíte úzkost nebo chronickou únavu, použijte techniku fyzické relaxace bez té psychické. Za několik týdnů se naučíte odpočívat na jakémkoliv místě a během jakékoliv situace bez ohledu na to, co se děje. Pokuste se uvolnit a usnout, pokud máte pět minut volno v dopravě nebo během přestávky v práci. Krátký odpočinek osvěží mysl a dodá energii. Fyzická relaxace ale potřebuje trénink, může se stát, že místo pěti minut zaspíte v práci celou přestávku a bude obtížné se vracet do pracovního tempa.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]