Špatná funkce štítné žlázy: Zákeřný zdravotní problém, který často odhalí ty nejméně nápadné příznaky

Fotografie: Depositphotos

Některé zdravotní problémy mohou být výsledkem špatné funkce vnitřních orgánů. Pokud štítná žláza nepracuje, jak by měla, vaše tělo vám o tom dá vědět.

Když se člověk necítí dobře, první, co ho napadne, je, že na něj leze nějaká viróza nebo něco špatného snědl, popřípadě na něj někdo v davu přenesl nějaký bacil. Ale pokud se drobné nepříjemnosti neustále opakují nebo trvají delší dobu, potíže mohou sahat hlouběji, a to až k vnitřním orgánům. Proto je tak důležité neignorovat signály svého těla, které se vám snaží malými příznaky říct, že něco není v pořádku, říká lékařka Kelly Wood.

Cítíte se smutní nebo v depresi

Aktivní štítná žláza může zcela změnit vaši náladu. Jen málo hormonů štítné žlázy může ovlivnit hladinu hormonu štěstí, serotoninu, což způsobuje, že se cítíte depresivně a smutně. Na druhou stranu, příliš mnoho hormonů může způsobit, že se budete cítit úzkostně nebo ve stresu.

Zácpa nebo průjem

Pokud trpíte zácpou nebo průjmem, které nemají tendenci odeznívat, je to obvykle způsobeno poruchou produkce hormonu štítné žlázy, jež zpomaluje trávení. Obvykle je to 1 ze 3 nejčastějších příznaků hypotyreózy, což je snížená funkce štítné žlázy – produkuje méně hormonů.

Fotografie: Depositphotos

Příliš mnoho spánku

Pro mnoho lidí je těžké ráno vstát na první zazvonění budíku. Pokud se však ranní vstávání pro vás stane skutečně nesnesitelným, štítná žláza možná nepracuje tak, jak by měla. Jinými slovy, pokud je ona líná produkovat hormony, vy budete líní vstát z postele a cokoli dělat.

Ztráta vlasů a suchá kůže

Máte suchou pokožku, aniž by bylo na vině zimní počasí? Může to být příznak hypotyreózy, která způsobuje pomalejší metabolismus, což snižuje pocení. Vaše nehty a vlasy mohou být suché a křehké. Dokonce i vlasy mohou začít vypadávat. Důvod? Nedostatek hormonů štítné žlázy narušuje růstový cyklus vlasů, což vede k jejich vypadávání.

Bolest a slabost svalů

Pokud začínáte pociťovat ztuhlost nebo necitlivost v pažích či nohou, mějte na paměti, že viníkem může být vaše štítná žláza. Nedostatek hormonů štítné žlázy může poškodit nervy, které vysílají signály z mozku do zbytku těla. Výsledkem je poté nevysvětlitelné a pichlavé brnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]