Průběh artritidy mohou zhoršit i běžné potraviny, které lidé konzumují každý den. Nepřidělávejte si zbytečně starosti

Fotografie: Depositphotos

Naučte se žít s artritidou. Abyste ulevili svým potížím, změňte složení svého jídelníčku. Budete překvapeni, jak se vám po vynechání některých potravin uleví.

Revmatoidní artritida se řadí mezi autoimunitní choroby a nejčastěji postihuje seniory. Ovšem mnoho nemocných je i z řad dospělých v produktivním věku. Při tomto onemocnění dochází v organismu k chronickým zánětům – imunitní systém jedince totiž považuje vlastní tělo za cizí a v reakci na něj rozvíjí zmiňovaný zánět. Jestliže chcete snížit šanci, že artritidou onemocníte, omezte konzumaci určitých potravin, radí lékařka Katherine Marengo.

Tučná jídla a červené maso

Jestliže trpíte artritidou, pravděpodobně hledáte způsoby, které by vám ulevily od přetrvávající bolesti. Jednou z možností je úprava jídelníčku. Jestliže vyloučíte problematické potraviny, podpoříte váhový úbytek, čímž dojde k snížení zátěže na klouby a ke zmírnění zánětu a bolestí. Potraviny, jimž je tedy třeba se určitě vyhnout, jsou ty smažené. Kromě neblahého vlivu na vaši váhu mohou navíc způsobovat problémy se srdcem a trávicí soustavou.

Vysoký glykemický index má i bílé pečivo nebo rýže – konzumací těchto potravin nepřímo podporujete samotný zánět. Vhodný není ani cukr, který uvolňuje cytokiny, jež mohou zhoršovat bolest. Vyhnout byste se měli rovněž hovězímu, vepřovému a kachnímu masu, které obsahují kyselinu arachidonovou. Ta se při vstřebání rozkládá na oxidované deriváty mastných kyselin, jež zhoršují průběh zánětu.

Vyhněte se soli, sacharidům i lepku

Sůl je pro lidské zdraví důležitá, ovšem nic se nesmí přehánět. V určitém množství se z prospěšné látky mění na problém – její nadměrná konzumace může způsobit poruchy orgánů a tkání a rovněž přispívá k zadržování vody v těle, čímž nepřímo podporuje usazování škodlivých látek v kloubech a následné záněty. Vhodná není ani konzumace rafinovaných sacharidů (avizovaný cukr nebo škrob, pečivo z bílé mouky, sladidla, strouhanka, těstoviny i cereálie či dětské kaše).

Fotografie: Freepik

Ty nejenže vám pomohou získat „nějaké to kilo navíc“, ale rovněž narušují přívod krve do cév, čímž zabraňují přísunu kyslíku a živin do tkání i artritidou nejčastěji postižených kloubů. Trpíte-li artritidou, zapomeňte na lepek a potraviny, které ho obsahují. Vědci se domnívají, že může stát v popředí mezi faktory, jež vyvolávají zánětlivá onemocnění.

Káva, alkohol i brambory artritidu zhorší

Dalšími potravinami, jichž byste se měli vyvarovat, jsou alkohol (obecně zhoršuje probíhající onemocnění), čaj a káva (obsažený kofein vyplavuje z kostní tkáně velké množství vápníku, čímž ji ničí a vyvolává či zhoršuje průběh artritidy. Pravidelně byste neměli konzumovat ani mléčné výrobky. Ty, ačkoliv jsou prospěné a jsou zdrojem řady vitamínů a minerálů, mohou průběh artritidy zhoršit. Ideální není ani konzumace brambor, lilku či paprik. Uvedená zelenina obsahuje solanin, který může ovlivňovat činnost nervového systému, čímž způsobuje bolesti hlavy nebo změny v kloubech.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine, The American Journal of Clinical Nutrition

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]