Příznaky rakoviny děložního čípku, které se nevyplácí ignorovat

V mnoha případech je včasná diagnóza rakoviny jakékoli části těla klíčem k úspěšné léčbě a zvýšení šancí na přežití. Odhaduje se, že rakovina děložního čípku je u žen dvanáctou nejčastější. Zjistit ji přitom můžete v dost rané fázi, a to díky preventivním prohlídkám u vašeho gynekologa. Pokud čípek pravidelně nekontroluje, požádejte ho o to.

Rakovina děložního čípku je téměř vždy způsobena infekcí virem nazvaném lidský papilomavirus. Ten je přenášen sexuálně. Tímto onemocněním během svého pohlavně aktivního života podle průzkumů projde až 80 procent populace, a to mužů i žen. Dnes se ale podíváme na příznaky, díky kterým můžete samy zjistit, že něco není v pořádku. Mezi příznaky patří:

  • nadměrné vaginální krvácení,
  • bolest při pohlavním styku,
  • neobvyklý vaginální výtok,
  • pánevní bolesti.

Abnormální krvácení

Rakovina děložního čípku může způsobit nevysvětlitelné vaginální krvácení. Uvědomte si ale, že nemocí a možných příčin může být hned několik. Je proto nezbytně nutné navštívit svého lékaře a nechat se vyšetřit. Je na něm, aby našel zdroj krvácení a příčinu vyřešil. Nemusíte se okamžitě plašit, že máte rakovinu. Udělejte si výlet za doktorem a uvidíte, na čem jste.

Náhlá bolest při sexu

Stejně jako u předchozího případu, i zde je více příčin. Máte-li silné bolesti během pohlavního styku, může to být rakovinou děložního čípku. Zejména u žen po porodu je ale také možné, že se během sexu partnerův úd až příliš tře o močovou trubici, která způsobuje bolest nejen během sexu, ale i po něm při vykonávání potřeby.

Abnormální výskyt výtoku

U dívek i žen je výskyt bílého výtoku naprosto běžný. Pokud si ale všimnete podivného zbarvení, pachu nebo hojnější tvorby, kontaktujte svého lékaře. Nemusí to být nic hrozného. Tyto příznaky způsobuje mnoho infekcí. V každém případě byste ale tento příznak neměly ignorovat.

Pánevní bolesti

Pánví myslíme konkrétně podbřišek. V době před a během menstruace je to samozřejmě běžné. Pokud si ale všimnete podivných bolestí i mimo menstruační cyklus, může to být indikátorem rakoviny děložního čípku. V každém případě příznak neopomíjejte. To je totiž pro mnoho žen běžné, protože mají mnohem lepší a důležitější věci na práci. Věřte ale, že právě v tomto případě se vám to nevyplatí. Dbejte na sebe a své zdraví vždy a všude. Nezapomínejte na to, že i žena je jen člověk.

Máte-li jeden nebo více těchto příznaků, neváhejte a nechte se vyšetřit. Ať už se bude jednat o cokoli, vyřešíte své zdravotní potíže a předejdete jejich vážnějším vyústěním. Nezapomínejte především na preventivní prohlídky a ujištění lékařem, že se soustředí i na prohlídku čípku. Pro mnoho z nich se jedná o automatické vyšetření, ale není to tak u každého. Ujistěte se proto, že vám poskytuje komplexní péči.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]