Játra ve zdravé kondici udrží přizpůsobený jídelníček. Mezi vhodné potraviny patří i borůvky nebo brusinky

Fotografie: Depositphotos

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který v těle zastává řadu nezbytných funkcí. Pokud je chcete udržet zdravá, měli byste se nejprve zaměřit na svůj jídelníček.

Pokud chcete ochránit svá játra před poškozením a zachovat jejich dobrou funkci, je důležité začít u svého jídelníčku. Jsou to totiž právě potraviny, co je dokáže buď podpořit, nebo naopak soustavně poškozovat – to se pak může odrazit na celkovém zdraví těla a dostat vás do nebezpečných problémů. Naštěstí však stačí začít jíst více určitých druhů ovoce nebo například pít více kávy, říká doktorka Katherine Marengo.

Káva pro lepší játra

Káva je jedním z nejlepších nápojů, který skvěle podporuje játra a chrání tento nedílný orgán před nemocemi, jež ho mohou závažně poškodit. Její pravidelná konzumace například výrazně snižuje riziko vzniku cirhózy, zánětu a ztukovatění jater, což jsou velmi časté problémy – a v některých případech dokonce až život ohrožující. Samozřejmě to však s pitím tohoto lahodného nápoje nepřehánějte, stačí maximálně 3 šálky denně.

Grapefruit

Grapefruit obsahuje antioxidanty naringenin a naringin, které přirozeně chrání játra před zánětem a podporují jejich funkce. Pravidelná konzumace tohoto ovoce však toho nabízí mnohem více, včetně například očisty krve před toxiny, které tento orgán mohou zatěžovat, a také snadnějšího hubnutí. Stačí ho přidat do svého každodenního jídelníčku a po pár týdnech se budete cítit mnohem lépe.

Borůvky a brusinky

Borůvky a brusinky obsahují antokyany, což jsou antioxidanty, které výrazně zlepšují stav jater a chrání je před nebezpečnými nemocemi – zejména co se týče ztukovatění jater nebo jaterní steatózy. Jejich pravidelná konzumace snižuje riziko vzniku rakovinných buněk v tomto orgánu.

Játra v nesnázích prosí o pomoc. Mezi časté příznaky onemocnění patří i únava nebo nevolnost

ovoce borůvky
Fotografie: Freepik

Šťáva z červené řepy

Šťáva z červené řepy je úžasným zdrojem dusičnanů a antioxidantů zvaných betalainy, které pomáhají snižovat oxidační poškození a potenciální zánět jater. Jedná se o jedno z nejlepších přírodních léčiv, jež by rozhodně ve vašem jídelníčku nemělo chybět. Kromě toho tato šťáva nabízí mnohem více přínosů, a to zejména co se týče krevního oběhu a srdečního svalu.

Brukvovitá zelenina

Brukvovitá zelenina je známá svým vysokým obsahem vlákniny a výraznou chutí. Kromě toho však také nabízí účinné sloučeniny, které podporují detoxikaci jater a chrání tento orgán před poškozením. Jedná se zejména o brokolici, zelí, kapustu a květák.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]