Kosmetická noční můra v podobě oparu: Léčba podomácku zahrnuje například česnek i aloe vera

Fotografie: Depositphotos

Opar je nepříjemný problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Zbavit se ho můžete však rychle, a to pomocí snadných domácích způsobů.

Opar vzniká v důsledku virové infekce, která se nejčastěji přenáší slinami nakaženého, pohlavním stykem nebo také používáním cizích hygienických potřeb. Pokud se nakazíte, mohou se v místech vašich genitálií nebo v ústech a na rtech objevit malé, tekutinou naplněné puchýřky či vřídky. Ty mohou působit bolestivě a narušovat váš vzhled. Naštěstí však existuje několik jednoduchých způsobů, jak se můžete oparu zbavit snadno a rychle i doma, říká doktorka Jenneh Rishe.

Domácí léčebné prostředky

Spousta domácích prostředků vám může pomoci zmírnit bolest a nepohodlí spojené s puchýřky oparu. Mezi ty nejúčinnější patří především:

  • teplý nebo studený obklad, který můžete střídavě přikládat na opar
  • pasta z jedlé sody nebo kukuřičného škrobu a vody
  • směs rozdrceného česneku a olivového oleje
  • dužina z listů aloe vera
  • čajovníkový, eukalyptový nebo mátový olej (v tomto případě je však nutné dané oleje nejprve zředit nosným olejem, jako je například kokosový nebo olivový olej).

Denní užívání doplňku stravy s lysinem by mohlo pomoci předcházet vzniku oparů lidem, kteří jimi trpí častěji. Stejně tak si můžete pomoci, pokud budete užívat pouze své hygienické prostředky a při pohlavním styku vždy používat ochranné pomůcky.

Pomoci vám dokážou také léky

Zatím se nepodařilo najít žádný speciální prostředek, jenž by dokázal vyléčit nepříjemné opary. Existují však různé léčebné postupy, které vám pomohou zmírnit příznaky. Ačkoliv puchýřky obvykle zmizí sami od sebe během několika dní, pokud se u vás objeví závažné nebo časté vzplanutí, může vám lékař předepsat antivirové léky. Ty totiž účinně snižují počet jejich opakovaného výskytu a zmírňují nepříjemné příznaky. Mezi vhodnou volbu patří v tomto případě:

  • aciklovir
  • famciklovir
  • valaciklovir
  • foskarnet nebo cidofovir pro virové infekce, které odolávají jiným lékům
opar pusa
Fotografie: Pixabay

Antivirové léky mohou také pomoci snížit pravděpodobnost přenosu viru během jeho výskytu nebo vylučování, pokud nemáte příznaky. Většinou je najdete v lékárnách ve formě tablet a krémů. Pokud je ovšem problém velmi závažný, vyhledejte lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]