Nedostatek vitamínu B12 poznamená celé tělo. Mezi klasické příznaky patří i křeče a poruchy vidění

Fotografie: Depositphotos

Nízká hladina vitamínu B12 je rizikem především u jedinců nad 50 let věku. Způsobit může mnoho nepříjemných zdravotních problémů, které je třeba konzultovat s lékařem.

Vitamín B12 představuje základní živinu, kterou vaše tělo potřebuje pro procesy, jako je například syntéza DNA, energetický metabolizmus a funkce centrálního nervového systému. Přestože se nachází v mnoha potravinách, jeho nedostatek v těle je celkem běžným problémem, jenž může mít fyzické i psychické následky, vysvětluje doktor  Jared Meacham.

Co se s tělem děje při nedostatku vitamínu B12

Pokud trpíte nízkou hladinou vitamínu B12 nebo jeho nedostatkem, můžete podle doktora Meechama očekávat nástup únavy bez zjevného důvodu. Stejně tak můžete zpozorovat, že vaše pokožka získala jinou barvu. Je velmi bledá, možná až mírně nažloutlá. Děje se tak z důvodu nevyzrálosti červených krvinek kvůli nedostatku vitamínu B12.

Mezi nejčastěji hlášené příznaky absence vitamínu B12 v těle se podle souhrnného článku z roku 2015 řadí bolest hlavy, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Někteří mohou prožívat silné migrény. Dostavit se mohou také pocity úzkosti a známky deprese, protože nízká hladina vitamínu B12 způsobuje naopak zvýšenou hladinu aminokyseliny obsahující síru, což přispívá k rozvoji deprese navýšením oxidačního stresu, poškození DNA a buněčné smrti v těle.

Nedostatek hořčíku má negativní vliv na celé tělo. Mezi příznaky patří i křeče a únava

Mezi další zdravotní potíže spojené s nedostatkem vitamínu B12 patří:

  • gastrointestinální problémy,
  • potíže se soustředěním a mentální postižení,
  • bolest a záněty úst a jazyka,
  • parestézie rukou a nohou (pocit pálení a mravenčení),
  • svalové křeče a slabost,
  • porucha koordinace,
  • erektilní dysfunkce,
  • poruchy vidění.
vyvážená strava
Fotografie: Freepik

Výhody vitamínu B12

Vitamín B12 je zodpovědný za mnoho tělesných funkcí a může být prospěšný pro lidské zdraví mnoha způsoby. Například jeho užívání působí jako prevence závažných vrozených vad, podporuje zdraví kostí a očí, dodává tělu energii, prospívá mozku a paměti a udržuje zdravou pokožku a vlasy, jak píše server Healthline. Na Zdravém Stravování jsme také psali o významu vitamínu C pro tělo.

Užívání vitamínu B12

Jste-li zdravý jedinec, který není ohrožen nedostatkem vitamínu B12, vyvážená a bohatá strava by vám měla poskytnout dostatečné množství, jaké tělo potřebuje. Nicméně potýkáte-li se s nízkou hladinou vitamínu B12, měli byste zvážit nejdříve konzultaci se svým lékařem a následné užívání doplňků stravy, zvláště jste-li starší 50 let, jak radí Sade Meeks. Nicméně vždy byste se měli vyhnout zbytečně vysokým dávkám, které mohou přivodit nežádoucí účinky. Podle nutnosti stanoví lékař dávkování vitamínu B12.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]