Poznejte včas varovné příznaky růžovky a zjistěte, jak ji nejlépe léčit

Fotografie: Depositphotos

Růžovka je kožní onemocnění, o kterém mnoho lidí nemá ani ponětí. Podívejte se, jak ji můžete včas poznat a co dělat proto, abyste ji vyléčili.

Podle informací, které uvádí odborníci spravující stránku rosacea.org, nevědělo během jedné studie 47 procent z téměř 1 500 pacientů, co to vlastně růžovka je, než jim byla tato nemoc diagnostikována. Jde totiž o velmi málo známé kožní onemocnění, které způsobuje zarudnutí nebo spálení kůže. Existují však příznaky, kterými růžovku jednoduše rozeznáte, a posléze ji tak můžete s předstihem léčit, říká lékařka Sara Perkins.

Pupínky na kůži

U mnoha pacientů se začínající růžovkou se z zpočátku objevují malé pupínky na obličeji. Většina jedinců, ale i lékařů, však tento příznak ignoruje, neboť si myslí, že jde pouze o vyrážku či jinou lehkou závadu. Pokud jste však již prošli pubertou a pupínky se u vás běžně nevyskytují, měli byste tuto skutečnost konzultovat s lékařem, než bude pozdě.

Fotografie: Freepik

Zarudnutí v obličeji

Jedním z největších varovných příznaků růžovky je zarudlý obličej. Na rozdíl od červené tváře po cvičení se růžovka může objevit kdekoli a kdykoli. Obvykle se však tento příznak prokazuje pomalu, ale poté rychle odeznívá. Kůže bude na dotek velmi horečnatá a zarudnutí může přetrvávat deset minut nebo déle, než začne mizet.

Zduření cév na obličeji

Zanícené cévy v obličeji jsou jedním z prvních varovných příznaků růžovky, a to ještě před zarudnutým obličejem nebo pohmožděnou kůží. Zpočátku mohou být cévy pod kůží sotva viditelné. Časem však dochází k jejich zánětu nebo k zanícení.

Fotografie: Freepik

Otok obličeje

Otok není nikdy dobrým znamením a může být příznakem hned několika problémů. V kombinaci se zarudnutím, zanícenými cévami a ztuhlou kůží kolem tváří a nosu je však oteklý obličej jedním z prvních příznaků růžovky. Pokud se vám tedy v poslední době něco takového přihodilo, možná byste měli navštívit lékaře a poradit se s ním o léčbě růžovky. Kůže bývá opuchlá, zanícená a zarudlá.

Červený, oteklý nos

Růžovka může způsobit otok nosu, který na první pohled spíše připomíná, jako by vás silně spálilo slunce. Pokud však venku netrávíte mnoho času a pokud ano, běžně se nespálíte, může být příčinou právě toto kožní onemocnění. Nos většinou bývá zarudlý a oteklý a může se na něm vytvořit tvrdá kůže.

Fotografie: Freepik

Jak vyléčit růžovku

Existují hned tři způsoby, kterými můžete růžovku vyléčit. Pokud by však ani jeden z nich nefungoval, nebojte se oslovit vašeho lékaře, aby s vámi situaci řešil intenzivněji.

Vhodné léky

  • Lékaři často chtějí ze začátku vyzkoušet léčbu příslušnými léky. Řeknou vám, abyste si tyto přípravky aplikovali na kůži dvakrát denně, čímž potlačíte zarudnutí a zánět pod kůží. Lokální léky jsou velmi účinné a mohou pomoci zvládnout vzplanutí růžovky a minimalizovat její příznaky.
Fotografie: Pixabay

Ošetření laserem

  • U těžších případů růžovky může pomoci světelný puls nebo laserové ošetření, které pomáhá kontrolovat zarudnutí a cévky na obličeji. Přestože laserové ošetření může být nepříjemné, dokáže zázračně zlepšit barvu a vzhled postižené pleti, a to bez jakýchkoliv léků.

Opalovací krém

  • Americká dermatologická akademie doporučuje osobám trpícím růžovkou ochranu před sluncem, kdykoliv je to jen možné. Přestože používání opalovacího krému není definitivní pro všechny případy léčby růžovky, může do značné míry přispět ke kontrole propuknutí nemoci a k ochraně pokožky před UV zářením.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]