Druhy medu a jejich přínosy na zdraví. O některých lidé uslyší poprvé v životě

Fotografie: AnnKas / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Med je nejen sladká pomazánka na chléb, ale také silné přírodní léčivo, které prospívá tělu hned v několika směrech. Zde najdete ty nejlepší druhy a jejich účinky.

Med je vzácné zlato plné důležitých živin, které dala lidstvu sama příroda. Lidem pomáhá nejen v boji proti nachlazení, ale má také příznivé účinky na srdce, oběhový systém, a dokonce léčí žaludeční vředy, říká lékařka Ayana Habtemariam. Zásadní otázkou, nad níž je třeba se na chvíli zamyslet, však je, který druh tohoto oblíbeného sladidla bude mít na konkrétní onemocnění nejpříznivější účinek. Níže jsme proto pro vás sepsali 7 nejznámějších druhů a jejich užitečné přínosy.

Pohankový med

Pohankový med má silný čistící účinek a skvěle pomáhá při léčbě poruch krevního oběhu, zejména těch, které souvisejí s aterosklerózou. Kromě toho vám také pomůže při zhoršeném zraku, sluchu a paměti a je vhodný při anémii způsobené nedostatkem železa. Abyste získali co nejlepší účinky, můžete ho přidávat do čaje nebo ho konzumovat rozmíchaný ve vodě každé ráno (například s citronovou šťávou).

Řepkový a pohankový med

Mnohdy se vyplatí užívat také kombinaci řepkového a pohankového medu. Tato směs obsahuje velké množství hořčíku, který se v těle snadno vstřebává, což ji staví do popředí při použití v protirakovinné dietě. Její pravidelná konzumace ovšem rovněž pomáhá při problémech se sluchem, poruchách soustředění a paměti a pomůže vám zlepšit spánek.

Fotografie: Pexels

Malinový med

Malinový med pomáhá předcházet a léčit chřipku a nachlazení, má antipyretický účinek, zabraňuje ateroskleróze a často se používá také při léčbě bakteriálních a virových infekcí. Kromě toho posiluje obranyschopnost imunitního systému, podporuje regeneraci organismu a působí proti anémii. Rozhodně ho proto nevynechávejte během zimních měsíců – chutná opět nejlépe v čaji, ale můžete ho i ráno smíchat s vodou a vypít na lačný žaludek.

Řepkový med

Řepkový med je nejlepší volbou pro játra, žlučové cesty, srdce a koronární cévy. Dokáže totiž účinně snížit krevní tlak, přičemž působí i proti kardiovaskulárním chorobám. Kromě toho je pak užitečný při léčbě zánětlivých stavů dýchacích cest a mnozí odborníci dodávají, že jeho nanášení na popálenou kůži vás ochrání před vznikem puchýřů a infekcí.

Lipový med

Lipový med je užitečným řešením, pokud vás trápí neustálý stres, protože ho dokáže regulovat. Používat ho pak můžete také při nachlazení a horečce. Kromě toho má expektorační účinek, pozitivní vliv na nervový systém a na horní a dolní cesty dýchací a podporuje srdce a oběhový systém, tudíž vás jeho konzumace ochrání před rozvojem kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Vícekvětový med

Vícekvětový med bojuje proti průduškovému astmatu, alergiím a senné rýmě, skvěle urychluje proces hojení ran, bojuje proti anémii, zmírňuje onemocnění žlučníku, působí proti srdečním chorobám a zmírňuje psychické a fyzické vyčerpání. Díky tomu je vhodným prostředkem pro naprosto každého sportovce nebo vytíženého pracovníka. Kromě toho zabraňuje vzniku cévních onemocnění.

Akátový med

Akátový med podporuje funkci ledvin, zmírňuje poruchy trávicího traktu a bojuje proti nachlazení. Kromě toho je pak také vhodný při problémech s močovými cestami, bojuje proti překyselení a léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy.

Zdroj: Healthline, Taste Of Homes