Laryngofaryngeální reflux: Tak trochu jiné pálení žáhy, které není radno podceňovat

Fotografie: Depositphotos

Laryngofaryngeální reflux aneb když se kyselý obsah žaludku vrací zpět do krku a způsobuje některé nepříjemné příznaky.

Laryngofaryngeální reflux – krkolomný název, který označuje tak trochu jiné pálení žáhy. Jedná se o stav, při němž se kyselina produkovaná v žaludku vrací zpět do jícnu a dostává se až do krku. Kyselý obsah žaludku, který zatéká do oblasti hltanu a hrtanu, poškozuje citlivou výstelku dýchacích cest. To je zásadní rozdíl od známého ezofageálního refluxu, jenž poškozuje pouze vnitřní stěnu jícnu, říká lékařka Alana Biggers. Jaké jsou příznaky tohoto zdravotního stavu a jak se proti němu bránit?

Příčiny laryngofaryngeálního refluxu

Laryngofaryngeální reflux se může vyskytnout u kohokoli, ale ohroženější skupinou jsou především ti, kdo nosí těsné oblečení, trpí nadváhou nebo jsou vystaveni nadměrnému stresu. K refluxu pak dochází tehdy, kdy se svěrač ovládající otvor mezi jícnem a žaludkem zcela neuzavře, a kyselý obsah žaludku tak cestuje zpět nahoru do jícnu. Tento zpětný pohyb se nazývá právě reflux.

Fotografie: Freepik

Příznaky, kterým věnovat pozornost

Příznaky laryngofaryngeálního refluxu cítíte hlavně v krku a zahrnují následující stavy:

  • bolest v krku,
  • mírný chrapot,
  • pocit uvízlého knedlíku v krku,
  • potřeba kašlat
  • obtížné polykání,
  • zarudlý, oteklý nebo podrážděný hrtan.

Kromě uvedených symptomů se mohou vyskytnout i další problémy, jež bychom v tomto případě příliš nečekali. Například výtok ze středního ucha, chronický zánět nosních dutin nebo porušení zubní skloviny.

Fotografie: Depositphotos

Léčba souvisí se životním stylem

Většina případů laryngofaryngeálního refluxu nevyžaduje lékařskou péči, lze je zvládnout změnami životního stylu. Je potřeba dodržovat stravu s nízkou hladinou kyselin a také nízkým obsahem tuku. Je dobré jíst častěji po menších porcích. Měli byste také nejpozději jíst minimálně 2 hodiny před spaním. Pokud vás trápí nadváha nebo obezita, je rozhodně žádoucí shodit přebytečná kila. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu, kofeinu i kouření.

U závažnějších případů může lékař doporučit operaci. Neléčený laryngofaryngeální reflux pak může mít za následek bolest v krku, chronický kašel, otoky hlasivek, vřídky na hlasivkách, zhoršení astmatu nebo bronchitidu. Pokud vás tedy trápí některé z výše uvedených příznaků, neváhejte kontaktovat svého lékaře a udělejte některé zásadní změny ve svém životním stylu.

Zdroj: Healthline