Přírodní prostředky, které pomohou řešit problémy s nespavostí

Nespavost je často příznakem nervových poruch. Člověk buď nemůže vůbec usnout nebo usíná velmi obtížně a během noci se budí. Kvalita spánku je narušená, což vede k dalším vedlejším účinkům, jako je podrážděnost, únava, bolesti hlavy, nepozornost, špatná koncentrace, úzkost, deprese.

Nespavost může být chronická nebo akutní. Chronická se může táhnout týdny i měsíce, zatímco u akutní je omezená na několik dní/týden. Viníkem může být mnoho zdravotních problémů: psychické problémy, úzkost, stres, onemocnění srdce, bolestivá a zánětlivá onemocnění, ale i obezita. Vždy je potřeba nastolit změnu životního stylu a pokusit se uvědomit, odkud tento problém pramení. Existuje i několik přírodních prostředků, které nespavost pomáhají řešit. Právě na ně se dnes zaměříme.

Domácí prostředky na nespavost

1. Kmín – znají ho lidé po celém světě a je velmi používaným kořením. Kmín se používá také v ájurvédě k navození spánku. Má uklidňující účinky. Zkuste si rozmačkat banán a přidejte mletý kmín. Nebo si připravte kmínový čaj.

2. Muškátový oříšek – je skvělá přírodní pomůcka. Má sedativní účinky. Pokud máte problémy se spánkem, zkuste si dát než ulehnete teplé mléko s muškátovým oříškem.

3. Šafrán – je královská bylina s mnoha zdravotními benefity. Přidejte do šálku teplého mléka trochu šafránu a nápoj si vychutnejte, než půjdete do postele.

4. Heřmánkový čaj – je patrně nejznámější přírodní lék, který tlumí bolesti a uklidňuje nervy. Přidat si do něj můžete i špetku skořice.

5. Banány – jsou bohatým zdrojem draslíku a aminokyseliny tryptofan, o které se ví, že zvyšuje hladiny serotoninu. I další obsažené esenciální minerály pomáhají se zklidněním a uvolněním.

6. Kozlík lékařský (Valerian) – je bylina, která má sedativní vlastnosti. Podporuje relaxaci, uvolňuje svaly a navozuje hluboký spánek. Připravte si z něj před spaním čaj, smíchat můžete i s muškátovým oříškem.

7. Horké mléko – mléko stejně jako banán obsahuje tryptofan, tudíž pomáhá s regulací spánku. Přidat si do něj můžete heřmánek, rozmixovat ovesné vločky a banán nebo přidat skořici.

8. Horká koupel – než si připravíte nápoj z horkého mléka, heřmánkový či jiný bylinkový elixír, dopřejte si horkou sprchu či koupel. Je to skvělý způsob, jak se zklidnit a připravit tělo na odpočinek. Do koupele si můžete přidat levanduli, heřmánek nebo jiné bylinky.

Fotografie: Rtmagazine, Medibank