Přírodní lék na bolavé klouby tlumí záněty a obnovuje kloubní chrupavku

Problémy s pohybovým aparátem, tedy s klouby, trápí stále větší část populace. Zatímco dříve byly choroby jako je artritida, revma nebo dna považovány za stařeckou záležitost, v poslední době se stále častěji objevuje u mladých lidí, dokonce i pod třicet let věku. Na rozdíl od našich předků své klouby totiž více zatěžujeme při sportu a jejich zdraví neprospívá ani často nezdravá a průmyslově zpracovaná strava.

Naštěstí má ale příroda lék na všechny neduhy, a to včetně těch kloubních. Zatímco vědecká medicína například artrózu považuje za nevyléčitelnou, přírodní prostředky si s ní hravě poradí.

Budeme potřebovat:

Kurkuma

Indické zlato je užíváno v tradiční ájurvédské i čínské medicíně k léčbě široké škály onemocnění. Tento kořen sytě oranžovožluté barvy disponuje silným protizánětlivým i analgetickým účinkem, který kromě jiného léčí také klouby.

Černý pepř

Bylo prokázáno, že látky obsažené v černém pepři aktivují antioxidanty obsažené v kurkumě a umožňuje jejich vstřebávání do organismu. Bez této složky není kurkuma ani z poloviny tak účinná, jak by měla být. Proto když kurkuma, tak jedině s pepřem. Kromě toho samotný pepř obsahuje tzv. piperin složený z éterických olejů a alkaloidů, které mají samy o sobě protizánětlivé vlastnosti.

Zázvor

Další silné protizánětlivé činidlo, které ničí bakterie a jiné druhy mikroorganismů, které dělají paseku v lidském těle. Podle studie z roku 2005 zveřejněné v časopise Food Medicine je zázvor užitečný v boji proti chronickým zánětům.

Třešně

Oblíbené sladké ovoce je nejen chutné, ale také tlumí bolest a zklidňuje záněty. Navíc obsahuje vitamin C, A a beta-karoten, které v těle startují produkci kolagenu, z něhož jsou tvořeny mj. chrupavčité výstelky kloubů. V kombinaci s vysokou hladinou antokyanů, které mají schopnost opravovat klouby, se jedná o superpotravinu pro poničené klouby. Podobně fungují také ostružiny, maliny a borůvky.

Kokosový olej

Olej je zapotřebí ke vstřebání kurkumy do organismu, neboť látky v ní obsažené jsou rozpustné pouze v tucích. Kromě toho olej z kokosu má vědecky potvrzené protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které brání artritidě v dalším rozvoji.

Ananas

Žlutá dužina ananasu obsahuje enzym zvaný bromelain, který je osvědčeným protizánětlivým činidlem. Vědecká studie z roku 2002 prokázala, že právě bromelain je účinným prostředkem pro léčbu bolesti kloubů a zmírňuje příznaky osteoartrózy a revmatoidní artritidy.

Recept na lék proti kloubním nemocem

  • ½ šálku ananasu
  • 1/3 šálku čerstvých nebo mražených třešní
  • ¼ lžičky strouhaného čerstvého kořene zázvoru
  • ½ lžičky sušené kurkumy
  • špetka černého pepře
  • ½ lžičky kokosového oleje

Pro snazší zpracování zahřejte kokosový olej ve vodní lázni. Pokud nemáte doma 25 stupňů, zachová si pevné skupenství. Všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte nejvyšší rychlostí, dokud směs nebude mít tekuté skupenství. Můžete přidat trošku vody, aby to šlo lépe.

Elixír si můžete vyrobit i do zásoby a uchovávat jej v lednici. Užívejte pak co nejčastěji, bez obav jej můžete vypít velké množství najednou.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]