Naučte se rozpoznat příznaky onemocnění ledvin u žen. Ve většině případů jsou stejné

Fotografie: Freepik

Onemocnění ledvin je velmi bolestivé a při nedostatečném léčení může mít až trvalé následky. Některé příznaky se přitom objeví ještě předtím, než se začne projevovat právě nepříjemná bolest.

První příznaky onemocnění ledvin není radno podceňovat a v takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře pro zahájení odpovídající léčby. Mezi první příznaky je možné zařadit hned několik různých problémů, kterých je dobré si všímat s dostatečným předstihem. Jde například o náhlou ztrátu hmotnosti, zažloutnutí kůže i další zdánlivé drobnosti. Tím, že se naučíte toto nepříjemné onemocnění včas rozpoznat, výrazně zvýšíte šanci na řádné vyléčení.

Fotografie: Freepik

Proč jsou ženy více náchylné na onemocnění ledvin

Ženy jsou obecně náchylnější k onemocněním vnitřních orgánů souvisejících s trávením a močovým ústrojím. Zároveň protože ledviny hrají v těle roli jakési filtru, je většina nemocí spojena s nesprávným životním stylem, nadměrnou či naopak chybějící fyzickou zátěží a samozřejmě s trávením a jeho možnými problémy, což opět souvisí se správným a dobře nastaveným jídelníčkem.

Kromě toho ledviny určitě odrážejí stav ženského reprodukčního systému a močového měchýře, protože se oba tyto orgány nachází blízko u sebe. Jakmile tak dojde k onemocnění jedné z těchto soustav, není výjimkou, že infekce přejde i na sousední místo a dostane se právě až do citlivých ledvin.

Příznaky onemocnění ledvin

Bakteriální infekce ledvin zpravidla začínají jako zánět močových cest, odkud se postupně rozšíří až do ledvin. Ovšem nemusí to být tak úplně pravda. Prvním varovným signálem v každém případě jsou nepříjemné bolestivé pocity v oblasti zad, pod žebry vzadu a vpředu. Jakmile si něčeho takového všimnete, je to jasný signál, že s ledvinami není něco v pořádku.

Pokud půjde již o silnější zánět, je bolest velmi urputná a téměř se nedá zaměnit. V případě slabší bolestivosti si však můžete myslet, že jde o problém se žaludkem či klasickou bolest zad. I tak je však dobré nic nepodcenit a navštívit lékaře.

Fotografie: Freepik

Změna barvy moči

Dalším signálem, že se něco děje s ledvinami, je změna barvy moči. Příliš světlá nebo naopak tmavá moč s příměsí krve může naznačovat problém. Charakteristický je také velmi nepříjemný zápach, který je signálem, že co nejdříve musíte navštívit lékaře, aby provedl diagnózu a zahájil odpovídající léčbu.

Změny ve výběru potravin

Jakmile začnete mít pocit, že prostě nechcete jít nic, co v sobě obsahuje bílkoviny, může jít o příznak onemocnění ledvin. Jakmile si nechcete dát žádné jídlo, ve kterém se nachází sacharidy nebo větší porce aminokyselin z bílkovin, může jít také o signál, že jde o problém se slinivkou. Na vině však mohou být také ledviny, takže je dobré tento příznak neignorovat ani nezlehčovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]