Při zvýšení hladiny kyseliny močové v těle se v organismu odehrávají změny, které ho mohou těžce poškodit

Fotografie: Depositphotos

Pravděpodobně jste již mnohokrát slyšeli o hyperurikémii, tedy o nadměrném množství kyseliny močové v krvi. Níže se dozvíte, co to je, proč vzniká a jak ohrožuje vaše zdraví.

Kyselina močová je látka, kterou naše tělo produkuje v důsledku vlastního metabolismu. Malá část vzniká při rozkladu purinů, což je druh bílkovin obsažených v potravě. Čím více bílkovin přijímáme, tím více kyseliny močové tělo produkuje. Obvykle nezpůsobuje žádné zdravotní problémy, pokud je funkčně vylučována ledvinami. Problém nastává, když se hladina zvýší, což znamená, že tělo produkuje příliš kyseliny močové nebo ji správně nevylučuje. V tomto případě se tvoří tvrdé krystaly, které se usazují na kloubech a způsobují silnou bolest, potvrzuje lékařka Stacy Sampson.

Hlavní příčiny vysoké hladiny kyseliny močové

Kyselina močová je organická chemická sloučenina, která je jedním z konečných produktů metabolismu. Jeho koncentrace závisí na množství produkovaném tělem a vylučovaném ledvinami. Při podezření na dnu se mimo jiné provádí vyšetření kyseliny močové. Nejčastější příčinou tohoto problému bývá:

  • nadprodukce,
  • problémy s vylučováním ledvinami,
  • výživa s nadbytkem potravin bohatých na bílkoviny,
  • konzumace alkoholu a jiných škodlivých látek,
  • dna v rodinné anamnéze,
  • použití jodovaného rentgenového kontrastu,
  • stres,
  • hypertenze, cukrovka, obezita a vysoká hladina cholesterolu.

Hlavním orgánem zodpovědným za vylučování kyseliny močové jsou ledviny, což znamená, že kyselina močová se odstraňuje močí. Méně často se vylučuje střevy (asi 30 %). Některé zdravotní stavy znesnadňují vylučování kyseliny močové – například dna. Někdy se hromadí ve velkém množství v krvi při některých metabolických onemocněních. Vyšetření kyseliny močové umožňuje mimo jiné diagnostikovat urolitiázu, která je způsobena vylučováním nadměrného množství této látky.

Příznaky zvýšené hladiny kyseliny močové

Vysoká hladina kyseliny močové nemusí způsobovat příznaky. Přestože jedním z hlavních důsledků tohoto problému je výskyt dny kvůli hromadění kyselých krystalů usazených v kloubech. Další příznaky mohou být bolest, otok a zarudnutí kloubů, ztížený pohyb kloubů, zejména prstů, kolen, kotníků a pat, deformace těžce postižených kloubů či vzhled ledvinových kamenů. To způsobuje hlubokou a silnou bolest v kříži a potíže při močení.

Fotografie: Unsplash

Jak snížit vysokou hladinu kyseliny močové

Základem léčby k dosažení normální hladiny kyseliny močové je dieta: minimalizace nebo vyloučení potravin bohatých na puriny a pití velkého množství vody s nízkým obsahem minerálů. Ke zmírnění bolesti způsobené artritidou může pacient užívat ibuprofen nebo protizánětlivé léky, které neobsahují steroidy. Lékaři také často předepisují léky, jež blokují vstřebávání urátů.

Pokud jde o prevenci dny, existují inhibitory xantinoxidázy. Nedoporučují se však používat pouze při bolestech kloubů, protože se stav může zhoršit. Velmi důležitá je změna stravy, která sníží hladinu kyseliny močové. Do svého jídelníčku byste měli zařadit tyto potraviny: artyčok, cibuli, celer, dýně, mrkev, ovesné vločky, jablka, jahody, citrusy, borůvky, drůbeží maso, vejce a vody s nízkou mineralizací.

Pozor byste si měli dávat naopak na červené maso, mořské plody, lososa, špenát, houby, květák, chřest, zmrzlinu, máslo, průmyslově zpracované pečivo, alkohol a sycené nápoje. Neméně důležitá je také hydratace organismu. Denně se doporučuje vypít cca 2–3 litry tekutin – nejlépe neperlivé minerální vody nebo bylinkové čaje. Velmi dobře působí nálevy připravené z březových listů, pampelišky nebo kopřivy. Akumulují proces vylučování kyseliny močové z těla.

Fotografie: Freepik

Kromě diety se u hyperurikemie využívá i farmakoterapie. Léky často předepisované lékařem jsou hypourikemické přípravky, jejichž úkolem je snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Nejběžnější jsou febuxostat a alopurinol. Kromě užívání léků stojí za to zvýšit fyzickou aktivitu a přestat kouřit.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]