Ukládání kalorií kvůli nočním svačinám: Bez zatěžování trávicího traktu se hubne snadněji

Fotografie: Depositphotos

Správné stravování je základ zdravého těla a spokojeného života. Pokud chcete najít balanc, měli byste vědět, v jakou denní dobu je vhodné přestat jíst.

O přesné době, kdy byste měli přestat jíst během dne, se vedou ve světě medicíny diskuse již delší dobu. Existuje však mnoho faktorů, které správný čas mohou ovlivnit, jako je například chuť k jídlu, zvyky, kultura, pracovní rozvrh, osobní preference a sociální prostředí. Většina lidí se však obává, že pozdní jídlo může přispívat k přibývání na váze, a proto byste měli i vy zjistit, co je pro vás nejlepší, říká doktorka Kathy W. Warwick.

Kdy se doporučuje přestat jíst?

Mnoho lidí se zajímá o to, kdy by ke konci dne měli přestat jíst, a to zejména kvůli tomu, že pozdní noční jídlo může vést k přibývání na váze. Důvodem je především skutečnost, že konzumace většího množství potravin pozdě v noci může vést k zatížení trávicího traktu během spánku, což ho může ovlivnit natolik, že začne ukládat kalorie. Obecně se proto doporučuje neusínat s plným žaludkem – záleží však na vašem těle, jak rychle dokáže strávit potraviny.

Nejlepší časy pro jídlo

Dodržování konzistentního rozvrhu jídla ze dne na den je naopak spojeno s úbytkem hmotnosti, zvýšením energie a snížením rizikových faktorů některých chronických onemocnění. Co se týče snídaně, mnozí si stále myslí, že je vhodné ji vynechávat. Tento zvyk však může vést k nutkání jíst více potravin během dne. Stejně tak vyšlo najevo, že konzumace většího množství kalorií alespoň 1 až 2 hodiny po probuzení může prospět snaze o snížení hmotnosti.

V jaký čas si dopřát oběd a večeři

Kromě pravidelného snídání může při hubnutí pomoci i dřívější oběd. Ten může přispívat ke zdravějšímu mikrobiomu, což je soubor bakterií v lidském střevě a těle, které mají významný vliv na celkové zdraví. Pokud si navíc dopřejete dobré jídlo mezi 12:00 až 13:00, pravděpodobně budete mít menší nutkání jíst během odpoledne a získáte dostatek energie na celý den – stejně tak tímto způsobem podpoříte své metabolické zdraví.

Večerní svačinky, které způsobují nateklý obličej: Šunku i salám je lepší odložit

alobyl a ryba
Fotografie: Freepik

Co se týče večeře, měli byste se vyhýbat vysoce kalorickým jídlům těsně před spaním nebo během noci, a to minimálně 2 hodiny. V opačném případě může dojít ke zvýšení hladiny tuku v krvi a rizikových faktorů chronických onemocnění. Mnohem lépe tedy uděláte, když si dopřejete lehké jídlo mezi 18:00 až 20:00, které vaše tělo dokáže snadno strávit, a vy tak budete moci jít spát s prázdným žaludkem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]