Překyselení žaludku může způsobit celou řadu dalších zdravotních komplikací. Vypořádejte se s ním pomocí domácích metod

Fotografie: Freepik

Překyselení žaludku je nepříjemná nemoc trávicího systému. Je to stav nadměrné sekrece kyselin, které dráždí žaludek a nastat tak mohou nepříjemné příznaky. Mimo jiné pocítíte bolest v žaludku, pálení žáhy, plynatost nebo zácpu.

Nejčastější příčinou je nezdravá a nepravidelná strava

Jestli nejste vyznavači zdravého životního stylu, může se vás překyselení žaludku brzy týkat. Léčba spočívá v podávání léků, které blokují kyseliny. Hlavní léčbou je ale změna stravovacích návyků. Mezi domácí léky, které mohou pomoci, patří:

  • Pití lněného semínka
  • Pití zázvorového nebo bramborového džusu
  • Žvýkání semen jalovce

Všechny tyto metody dokáží zmírnit příznaky acidózy = překyselení žaludku. Jakým potravinám se vyhnout a jak se s nadbytkem žaludeční kyseliny vypořádat?

Překyselení je důsledek nadměrné produkce kyseliny chlorovodíkové, která mění pH v trávicím systému na kyselejší. Tato kyselina je nezbytná pro trávení jídla, ale je žíravá. Jestli je žaludeční sliznice poškozena, neplní správně svou funkci a nadprodukce žaludečních šťáv vyvolá nepříjemné příznaky.

Hlavní příčinou je špatná výživa, hned za ní jsou alkohol, cigarety a káva

Nadprodukci kyseliny chlorovodíkové podporují také různé stimulanty, jako je káva, cigarety nebo alkohol. Překyselení ale může být také reakcí na stres nebo užívání některých druhů léků. Mezi příznaky patří bolesti břicha, nevolnost, zvracení nebo plynatost.

Fotografie: Freepik

Léčba spočívá hlavně ve změně stravy a použití farmakologických látek, které zmírňují příznaky. Používají se H2-blokátory, které inhibují produkci žaludečních šťáv. Vynechat byste měli velmi kořeněná jídla, tučné maso, moučné výrobky, také zapomeňte na alkohol, kávu a silný čaj.

Naopak si dejte více zeleniny, ovoce, libového masa a ryb. Měli byste jíst pravidelně, nejméně 5x denně. Potraviny si vařte v páře nebo duste, vynechejte smažení. Nepřejídejte se, ale nezůstávejte hladoví.

Na kyselost můžete použít různé domácí metody, které mohou fungovat. Přinášejí úlevu a zmírňují příznaky kyselosti. Lněné semínko zalijte vroucí vodou a počkejte, až se z něho stane želé. Pijte na prázdný žaludek 15 minut před snídaní. Stejně účinný je bramborový nebo zázvorový džus.

Dalším dobrým doplňkem je hořčičné semínko. Lžíci semen smíchejte ve sklenici vodu a vařte tři minuty. Pomůže také proti plynatosti. Zkuste také žvýkat mandle nebo semena jalovce. Mezi bylinky, které vám uleví, patří ostropestřec mariánský, heřmánek, vlaštovičník nebo máta peprná.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]