Cukrovka představuje vážné zdravotní riziko. Existují příznaky, které je třeba bedlivě sledovat, ale většina lidí je nezná

Fotografie: Depositphotos

Cukrovkou trpí každý dvanáctý Čech a jedná se o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí. Diabetologická federace upozorňuje, že na následky diabetu zemře na světě každých osm vteřin jeden člověk.

Počet diabetiků v České republice neustále stoupá. Tento trend byl zachycen u všech typů cukrovky. Příčinou toho, proč je odhalováno stále více diabetiků, je neustálé zlepšování lékařské péče, větší informovanost odborné i laické veřejnosti, ale také narůstání počtu autoimunitních chorob, stárnutí populace a hlavně nezdravý životní styl, říká lékařka Marina Basina.

Cukrovka není nemoc starých lidí

Diabetes mellitus je chronické onemocnění, které vede k vysoké hladině cukru v krvi. Glukóza v krvi je koncentrace glukózy v krvi, jež je hlavním zdrojem energie v těle. U zdravého člověka se hladina glukózy po jídle zvyšuje. Slinivka břišní proto zasahuje vylučováním inzulínu, aby uspokojila energetické potřeby tělesných buněk a uložila přebytečnou glukózu.

Fotografie: Freepik

Inzulin pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, aby tělo fungovalo optimálně po celý den. U diabetu je tento mechanismus narušen. Hormon inzulin je pro celý organismus nezbytně důležitý, protože vychytává cukr z krve a přivádí ho do orgánů a tkání celého těla. Zajišťuje tedy přísun hlavního energetického zdroje. Už dávno neplatí, že cukrovka je onemocnění starých lidí, ale často špatně se stravujících.

2 hlavní typy cukrovky

Existují tři typy diabetu: diabetes 1. typu, diabetes 2. typu a těhotenský diabetes, který se vyskytuje u těhotných žen. Nicméně 2 nejčastější typy cukrovky jsou první dva. Diabetes 1. typu, známý také jako diabetes závislý na inzulínu, představuje 6 % případů diabetu. Obvykle se objevuje v dětství nebo dospívání. K tomu dochází, když jsou zničeny buňky slinivky břišní, které jsou zodpovědné za produkci inzulínu.

Diabetes 2. typu, který představuje 92 % případů diabetu, se obvykle objevuje v dospělosti. V tomto případě slinivka břišní nadále produkuje inzulin, ale ne dostatečně. Tento mechanismus vede k hyperglykémii, která může být z dlouhodobého hlediska škodlivá. Lékař proto doporučí změnu stravovacích návyků a sledování pacienta.

Prekurzorové příznaky onemocnění

Endokrinologové vysvětlují, že příznaky diabetu 2. typu jsou příznaky hyperglykémie, ale mohou se vyvíjet tiše po mnoho let, než se nemoc projeví komplikacemi, jako je srdeční infarkt nebo snížená zraková ostrost. Diabetes 1. typu se po určitou dobu nemusí projevovat žádnými příznaky, ale po zničení buněk slinivky břišní se projeví podobnými příznaky jako diabetes 2. typu. Obvykle k nim dochází náhle, během několika dnů nebo týdnů.

Jaké jsou příznaky hyperglykémie

Příznaky diabetu souvisí se stupněm a délkou trvání hyperglykémie. Hyperglykémie vzniká pomalu a nemusí se několik let vůbec projevit. Příznaky se začínají objevovat, až když je hladina krevního cukru vyšší než 15 mmol/l.

1. Časté močení, intenzivní žízeň, zvýšená chuť k jídlu

Je-li hladina cukru v krvi abnormálně vysoká, ledviny se snaží nadbytečný cukr v krvi odstranit, což může vést k častému močení, zejména v noci. Existuje nepopiratelný vztah příčiny a následku. Vzhledem k tomu, že člověk často močí, je dehydratovaný a snaží se to dohnat tím, že pije více vody než obvykle. Člověk, který trpí diabetem, nevyužívá z potravy energii tak, jak by měl. Glukóza, která je palivem, není v těle správně využita a člověk s diabetem si tento problém kompenzuje přejídáním.

Fotografie: Freepik

2. Úbytek hmotnosti, zápach z úst s acetonovým zápachem, bolest žaludku

Pacient s cukrovkou hubne způsobem, který nelze vysvětlit. Tělesné buňky totiž nedokážou využívat glukózu, kterou potřebují k optimálnímu fungování, a proto využívají k získávání energie bílkoviny a tuky, a to může vést k náhlému úbytku hmotnosti. Při nedostatečném množství inzulinu se mohou v krvi hromadit ketolátky, které v dechu uvolňují acetonový zápach. To vysvětluje, proč mohou mít diabetici v ústech zápach podobný jablku.

Diabetická ketoacidóza je velmi závažný stav, jenž ohrožuje život pacienta a často také může vést k silným bolestem břicha. Člověk s cukrovkou tedy může trpět nepříjemnými bolestmi žaludku, které se objevují několikrát během dne.

3. Zvracení, silná únava, horší hojení ran

Nevolnosti a zvracení nejsou u diabetiků neobvyklé. Způsobuje je kolísající hladina glukózy, která tělo rozrušuje. Kvůli nedostatečnému užívání nebo absenci inzulínu má tělo nedostatek energie, což způsobuje, že se pacient cítí velmi unavený a tento pocit se stupňuje při sebemenší námaze. Pacient obvykle není schopen tento nedostatek energie zdůvodnit, dokud lékař nemoc nezjistí. Hyperglykémie může také napadnout nervy a cévy a narušit průtok krve tělem. Rány a řezné rány se proto hojí déle.

Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo pokud zaznamenáte jeden či více z těchto příznaků, je nezbytné poradit se s lékařem, který vám bude schopen stanovit spolehlivou a přesnou diagnózu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]