Nadměrný příjem cukru způsobuje mozkovou mlhu i další vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Jonatan Ayelie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

S nadbytkem cukru si většina lidí spojuje přibírání na váze. To je ale jen jeden z problémů. Z vysokého příjmu cukru se u vás mohou vyvinout vážné nemoci.

S cukry se v potravinách setkáte velmi často. Ať jsou to různé pochutiny, čokolády, sušenky nebo slazené limonády, všechny tyto cukry jsou přes čáru. Tělo ze zdravé stravy dostává složité sacharidy, které si pomalu zpracovává. Tyto jednoduché a rafinované cukry se dají použít z nouze jako rychlý zdroj energie, rozhodně by ale neměly ve stravě převažovat. Víte, jaké problémy vás čekají, když tělu dáváte více cukru, než stíhá zpracovat? Více prozradila lékařka Jillian Kubala.

Mozková (mentální) mlha

Pociťujete na sobě nedostatek energie a špatně se vám soustředí? Může za to vysoký příjem cukru. Když se zvýší jeho hladina v krvi, zvýší se potřeba inzulínu v těle. Když je cukru víc, než je tělo schopné rychle odbourat, hromadí se v krvi. Z toho vzniká pocit hladu, únavy i celkového útlumu, kterému se přezdívá mozková mlha. Dejte si na tyto stavy velký pozor. Pokud se dějí pravidelně, může se u vás vyvinout cukrovka.

Přibývání na váze

Jak již bylo zmíněno v úvodu, při nadbytku cukru ve stravě dochází k přibývání na váze. Je to úplně prvotní vedlejší účinek, kterého si všimnete. Příliš mnoho cukru navíc ovlivňuje hormon, jenž vám dává signál, že jste sytí. Pokud si vypěstujete vůči němu odolnost, budete mít stále hlad. To vás bude nutit dál jíst a to opět povede k dalším kilům navíc.

Zkažené zuby

Velké množství cukru se odrazí také na zdraví vašeho chrupu. Zubní kaz je velmi často právem se sladkým spojován. Cukry se v ústech rozkládají na kyseliny, které narušují sklovinu na zubech. Tím se snižuje ochrana zubu a vytváří se dutiny. Zkažené zuby se ohlašují velkou bolestí a jediné řešení je vyhledat zubaře. Trpíte-li na velké množství kazů, přehodnoťte složení stravy.

Muž na zubařském ošetření se zubním kazem
Fotografie: Freepik

Cukr podporuje bolesti

Trpíte onemocněním, které doprovází bolesti kloubů a svalů? Pak určitě snižte svou spotřebu cukru. Zvýšená hladina cukru v krvi může způsobovat otoky kloubů a jejich zvýšenou bolestivost. Stejně tak to platí i na svaly. Tyto bolestivé stavy se dají zlepšit zdravou stravou, která nebude obsahovat velké množství cukrů.

Vysoký krevní tlak, cukrovka i játra

Vysoký krevní tlak bývá spojován s přílišným solením, ale příjem velkého množství cukru může mít podobně škodlivý účinek. Mnohem známější je vypěstovaná cukrovka jako inzulinová rezistence, kdy se buňky stávají k inzulinu méně citlivé. Z přílišného množství cukru hrozí také nebezpečí pro vaše játra, která mohou ztučnět. Proto přehodnoťte své stravovací návyky včas.

Zdroj: Healthline, Healthline, National Library Of Medicine