Předcházejte vážným gynekologickým problémům, které mohou ohrozit těhotenství

Fotografie: iStock

Jestliže se chystáte otěhotnět, jistě je na místě řádně zkontrolovat svůj zdravotní stav, abyste se ujistila, že vy i děťátko budete zdravé a silné. Určitě se vyplatí zajít na prohlídku k praktikovi, který vám udělá krevní obraz, a nechat si také zkontrolovat zuby.

Nejdůležitější je však zajít ke gynekologovi a svůj plán mu předestřít. Jsou totiž určité problémy, které by se měly vyřešit ještě před vaším otěhotněním.

Genitální bradavice

Poměrně častým problémem žen bývají genitální bradavice. Jsou vysoce nakažlivou sexuálně přenosnou infekcí, kterou způsobují některé z lidských papilomavirů (HPV). Projevují se jako měkké výstupky na kůži zejména v okolí vstupu do pochvy.

Nejčastěji postihují pravé mladé ženy v produktivním věku. Léčba může odstranit viditelné bradavice, ale neodstraní infekci, proto se bradavice často vrací. Pokud se ale dostatečně posílí imunita, je možné, že se tělo s infekcí samo vypořádá.

Eroze děložního čípku

Čípek je nutné pečlivě sledovat zejména proto, aby se včas podchytilo případné rakovinné bujení. Eroze čípku je onemocnění, při kterém se buňky vnitřní výstelky děložního čípku objevují i na jeho vnějším povrchu.

Příčina tohoto onemocnění dosud není zcela objasněna, ale nezřídka bývá spojována s užíváním hormonální antikoncepce. Příznaky většinou nebývají téměř žádné, ale některé ženy mohou zažívat nepříjemné pocity při sexu nebo mohou mírně krvácet mimo pravidelný cyklus.

Cysty na děložním čípku

Nezřídka se u žen mohou objevovat tyto malé formace, které ale nebývají nijak nebezpečné. Mohou způsobovat bolest či nepohodlí, ale pro hladký průběh těhotenství většinou nepředstavují žádný problém. Je tedy na zvážení gynekologa, zda je bude odstraňovat, anebo je ponechá tak jak jsou, v případě, že nemáte žádné citelné potíže.

Děložní polypy

Děložní polyp je malý výrůstek na tkáni děložní sliznice nebo děložního hrdla. V naprosté většině případů se jedná o zcela neškodné nezhoubné nádory, ale jejich skutečnou povahu nelze nikdy přesně určit, pokud se z nich neodebere vzorek ke zkoumání.

I proto se většina polypů odstraňuje, a to zejména pokud žena plánuje těhotenství. Během něj by totiž mohly způsobovat krvácení, nebo dokonce vést k potratu.

Cysty na vaječnících

Jedná se o duté útvary nepravidelného tvaru, které bývají většinou naplněny tekutinou. Mívají různou velikost, dokonce mohou dorůstat i do velikosti tenisového balonku.  Cysty proto spolehlivě odhalí ultrazvuk. Mohou se projevovat nepravidelností menstruačního cyklu, tlakem v podbřišku či bolestivostí při sexu.

Fotografie: Freepik

Prasknutí cysty může mít závažné následky, proto je nutné včas vyhledat lékaře, který případně zasáhne operativně. Cysty někdy mohou komplikovat početí, a proto je dobré ujistit se, že je nemáte, případně požádat vašeho gynekologa, aby situaci řešil a doporučil vám vhodný postup léčby.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]