Nespoléhejte jen na léky. Jihoamerická bylina vám pomůže nejen od špatného trávení

Slyšeli jste někdy o rostlině nesoucí jméno Maytenus ilicifolia? Byť zní dost zvláštně, je dobře známá léčivá bylina zejména v oblasti Jižní Ameriky. Jde o keřovitý stále zelený strom, který může vyrůst až do výšky 5 metrů. Má velmi atraktivní vzhled, a tak zatímco v Jižní Americe roste zcela přirozeně, v Evropě se často vysazuje v různých parcích a okrasných zahradách.

V jihoamerické kuchyni se jeho listy využívají jako koření při přípravě pokrmů nebo také jako složka salátů. Jde o velmi chutné listy s výrazným aroma, které z nich činí poměrně zajímavý gurmánský zážitek. U nás však čerstvé listy seženeme jen výjimečně, většinou se prodávají sušené směsi.

Tradiční bylinka Jižní Ameriky

Využívá se i v jihoamerické tradiční medicíně jako prostředek pro zlepšení trávení, udržuje nízkou hladinu glukózy a doplňuje zásoby vitamínu C. I vám může pomoci, pokud víte, jak jej správně použít.

Léčivé účinky této byliny objevili prý už staří indiáni z oblasti jižní části Brazílie a Paraguaye. Odvar z bylin se využíval k léčbě vředů, při chronické gastritidě a dyspepsii. Zevně se využíval odvar k potírání hnisavých a špatně se hojících ran doprovázených záněty, nebo na vyrážky a různé boláky na kůži.

Mezi ženami si nese pověst skvělé ženské bylinky, které pomáhá jako přírodní antikoncepce, při úpravě menstruačního cyklu a také při návalech v přechodu. A není důvod domnívat se, že by to neměla být pravda. Listy totiž obsahují fytohormony, které ovlivňují ženský hormonální systém.

Podpora trávení

V evropských podmínkách je bylinka zvláště doporučována při střevních potížích a špatném trávení. Bylinka se hojně využívá při poruchách zažívacího systému, zácpě, refluxu, pálení žáhy, průjmu nebo zánětu žaludku. Pokud těmito potížemi trpíte, je vhodné bylinku využít jako podpůrný přípravek při užívání běžných léků, které vám doporučí váš ošetřující lékař.

Jak připravit nálev

Budete potřebovat litr vroucí vody a dvě čajové lžičky sušených listů. Ty zalijte horkou vodou a nechte směs louhovat po dobu deseti minut. Poté slijte a nechte nálev vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud máte rozdrážděné zažívání, je vždy vhodnější pít tekutiny pokojové teploty. Čaj lze případně dosladit medem nebo ochutit citronem. Pijte dva šálky denně po dobu 3 dnů a poté si dejte pauzu.

Vedlejší účinky

Jako každá bylinka, i tato není vhodné pro všechny a za každé situace. Není vhodné užívat ji během těhotenství a kojení, a to i z toho důvodu, že rostlinka má údajně antikoncepční účinky, což by mohlo být zcela kontraproduktivní. Vždy je dobré oznámit konzumování bylinky vašemu ošetřujícímu lékaři. Měl by vědět, že je léčba ještě podpůrně doplňována bylinnou léčbou. Čaj také okamžitě přestaňte konzumovat, dojde-li ke zvracení, bolestem hlavy, průjmu nebo jiným potížím.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]