Potraviny, které nejvíce prospívají zdraví slinivky. Zařaďte je na svůj jídelníček

Fotografie: Freepik

Slinivka představuje jeden z velmi důležitých orgánů, který je zodpovědný za správné trávení i fungování mnoha důležitých hormonů. Klíčová je hlavně syntéza inzulinu pro trávení a metabolismus sacharidů.

Pro podporu zdravého fungování slinivky je možné zařazovat speciálně prospěšné potraviny. Jejich pravidelná konzumace může pomoci pro efektivní metabolismus trávení.

Jakou funkci má v těle slinivka?

Slinivka představuje důležitou součást celého složitého lidského těla. Dochází zde k výrobě speciálních enzymů a hormonů pro ovlivnění klíčových metabolických pochodů. Nejznámější je produkce inzulinu. Když slinivka nefunguje správně a nedokáže vyrábět tento hormon, dochází k cukrovce prvního typu. V rámci optimálního zdraví se vyplatí zdravý jídelníček, protože tím dodáte slinivce i dalším orgánům potřebné živiny.

Co jíst pro zdravou slinivku?

Aby slinivka mohla řádně dělat svou práci, potřebuje k tomu dobré výchozí podmínky a kvalitní stravu. Snažte se tak do jídelníčku zařadit především následující potraviny.

Brokolice

O tom, že je brokolice zdravá zelenina, kterou se rozhodně vyplatí pravidelně konzumovat, není žádný pochyb. Obsahuje totiž vitamín C, minerály a další důležité vitamíny. Nejvíce si jich ponechá ve svém syrovém stavu, takže ji příště zkuste jíst bez tepelné úpravy.

Fotografie: Pixabay

Jogurt

V kvalitních jogurtech se nachází velké množství prospěšných probiotických kultur, které pomáhají s důležitými procesy pro trávení. Posilují imunitní systém a zároveň napomáhají řádnému fungování celého trávicího traktu. Na jejich konzumaci se zaměřte hlavně ve chvíli, kdy užíváte antibiotika, která přirozeně poškozují křehkou rovnováhu zažívání.

Dýně

Další výbornou potravinou pro zdravou slinivku i celé trávení je rozhodně obyčejná dýně. Sezóna této skvělé potraviny je hlavně během podzimního období. Za svou jasně oranžovou barvou ukrývá celou řadu prospěšných minerálních látek a vitamínů.

Batáty

Sladké brambory jsou výživnou a skvělou potravinou pro celý organismus. Najdeme v nich opět mnoho různých minerálních látek, vitamínů a vlákniny, což pomáhá pro udržování zdraví organismu i včetně slinivky. Mají velmi zajímavou chuť a skvěle se hodí k různému masu i do vegetariánských pokrmů.

Fotografie: Pixabay

Topinambury

V rámci jídelníčku pro zdraví slinivky vyzkoušejte také topinambury. Mají specifickou lehce kořeněnou a zároveň sladkou chuť. Obsahují velký podíl vlákniny. Topinambury jsou velmi zajímavé díky své vhodnosti pro lidi s problémy s výkyvy hladiny krevního cukru.

Borůvky

Vynikající potravinou s mnoha prospěšnými látkami jsou také borůvky. Obsahují velké procento vitamínu C a zároveň malý obsah cukru, takže jsou vhodné i pro všechny lidi s cukrovkou. Kromě bobulí se doporučuje také čaj připravený z listů borůvek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]