Praskání kloubů je mezi lidmi opředené mýty. Ve skutečnosti není téměř vůbec škodlivé

Fotografie: Jaysin Trevino / Creative Commons / Attribution 2.0

Praskání kloubů je pro některé zvyk, bez něhož už nedokážou žít, pro jiné otravný zvuk, po němž jim naskakuje husí kůže. Hlavní otázkou však je, zdali je toto chování zdraví škodlivé.

Praskání kloubů je běžným zvykem mnoha lidí, kteří tímto způsobem řeší nervozitu, uvolňují napětí, říká doktorka Alana Biggers. Pro jiné je to však nepříjemný zvuk, po němž jim okamžitě naskočí husí kůže. Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny jedinců, důležitou otázkou zůstává, zdali je praskání kloubů zdraví škodlivé. Někteří se také zamýšlejí, co přesně způsobuje onen známý zvuk, pro některé velice nepříjemný. S

Co způsobuje praskání kloubů

Praskání kloubů je způsobeno zvětšením prostoru mezi články prstů. To je příčinou toho, že bubliny plynu v kloubní tekutině prasknou. Důvodem, proč nemůžete 2x po sobě křupat s klouby, je to, že chvíli trvá, než se bubliny plynu opět vytvoří a nashromáždí v kloubu, jak uvádí lékař Robert Shmerling.

Je křupání kloubů zdraví škodlivé?

Praskání kloubů by nemělo být bolestivé, neměly by se tvořit otoky ani měnit tvar kloubu. Jakmile nějaký z těchto stavů zpozorujete, děje se něco, co by nemělo, a vy byste měli co nejdříve kontaktovat svého lékaře. V opačném případě se nemáte čeho bát, neboť není praskání kloubů škodlivé. Sice nebylo provedeno příliš experimentů o vlivu praskání kloubů, ale omezené důkazy existují a ukazují, že praskání kloubů nepoškozuje klouby, jak píše server Healthline.

zatnutá pěst
Fotografie: Freepik

Jeden z lékařů dokonce experimentoval sám na sobě. Po dobu dlouhých 50 let si praskal klouby 2x i vícekrát denně pouze na levé ruce, nikdy ne na pravé. Na konci procesu se klouby na levé ruce nelišily od kloubů na pravé ruce. Žádná ruka nevykazovala známky nebo příznaky artritidy. Souhrnná studie švýcarských vědců také nenašla v žádném z dostupných výzkumů důkaz o tom, že by tento zvyk způsoboval artritidu.

Léčba bolestí zad i z pohodlí domova: Úlevu zajistí také snadné cvičení a správné držení těla

Může dojít ke zranění

To však neznamená, že by se nemohla stát nehoda. Je totiž podle Healthline možné, že zatáhnete za prst tak silně, že jej vytáhnete z kloubu nebo poraníte vazy kolem něj. V takovém případě ihned vyhledejte pomoc lékaře. Na ZdravémStravování jsme také přinesli rady, jak si připravit přírodní směs na bolavé klouby.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]