Většina lidí dělá tuto osudovou chybu, kvůli které se během spánku vystavují vážným rizikům

Fotografie: Liz Lawley / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pokud často neperete své ložní prádlo, hrozí vám mnoho problémů. Trpí zejména vaše vlasy, které ohrožují bakterie a roztoči v prostěradle.  

Pravidelná výměna lůžkovin je nejen otázkou příjemného spánku, ale také dalších aspektů lidského zdraví. Jak totiž uvádí lékařka Alana Biggers, pokud jej perete méně než jednou týdně, mohou být v ohrožení zejména vaše vlasy a pokožka – nahromaděné nečistoty v prádle mohou způsobit jejich poškození nebo různé kožní problémy, včetně alergií, nebo dokonce infekcí.

Nebezpečí představují zejména prostěradla

Vaše postel je místo, kde trávíte velkou část svého života. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že se během spánku potí, dochází k úniku jejich slin a popadané zbytky kůže na prostěradle tvoří ideální podmínky pro rozvoj bakterií a roztočů. Nedostatečné praní lůžkovin proto může často vést k alergiím, kožním problémům nebo také nepříjemným infekcím, které by mohly výrazně ovlivnit vaše zdraví.

Většina odborníků proto doporučuje, abyste čistili své ložní prádlo minimálně jednou týdně, a to nejlépe při 60 stupních. Těm, kteří mají domácí mazlíčky nebo trpí různými nemocemi, se doporučuje ještě častější výměna, protože je riziko problémů podstatně vyšší. V ohrožení přitom může být nejen vaše pokožka, ale také vlasy. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o kritických dopadech spánku s vlasy v culíku.

Neprané ložní prádlo ohrožuje zdraví vlasů a kůže

Čistota lůžkovin úzce souvisí se stavem vašich vlasů. Pokud své ložní prádlo nevyměňujete dostatečně často, hromadí se na něm bakterie, nečistoty a zbytky kosmetiky. To vše negativně ovlivňuje pokožku vaší hlavy a samozřejmě také váš účes. Důsledkem jsou mastné vlasy, lupy, a dokonce vypadávání vlasů. Pokud se chcete před těmito problémy ochránit, měli byste se podle lékařky Amandy Caldwell vyvarovat kontaktu se špinavými povrchy, a to zejména po umytí.

Nové pokusy odhalily, jaké závažné dopady na lidské zdraví má tato chyba během přípravy syrového masa

ztráta vlasů
Fotografie: Freepik

Je také nezbytné používat správné produkty pro péči o vlasy a vyhýbat se příliš častému dotyku vlasů během dne (tím byste do nich také mohli zanést různé nečistoty. Samozřejmě pak pomůže samotná výměna lůžkovin, již byste měli provádět minimálně každý týden. Nejenže se vám tímto způsobem bude mnohem lépe spát, ale také se ochráníte před bakteriemi a roztoči, jejichž nárůst může ohrozit vaše zdraví.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]