Poznejte, když játra volají o pomoc a podpořte jejich funkci pomocí několika dobře známých bylinek

Fotografie: Depositphotos

Aniž byste měli nějaké zdravotní potíže, můžete si preventivně dopřávat věci, díky kterým předcházíte různým nemocem. Příkladem jsou bylinky, jež lze používat v domácnosti a podpořit s nimi funkci jater.

Bez fungujících jater by člověk nedokázal přežít. Mají na svědomí očišťování organismu od zbytku toxinů, alkoholu a některých potravin. Jsou jednoduše nepostradatelná, ale mohou být poškozena i kvůli špatnému stravování. Do svého jídelníčku tedy můžete zařadit některé bylinky, jež vám pomohou podpořit funkci jater, říká lékařka Jillian Kubala.

Věci, které játrům škodí

Za nesprávně fungujícími játry je vždy nějaký fakt, kvůli kterému k jejich poškození došlo. Negativní dopad má na játra například strava, který je velice tučná. Dále se jedná o smažené pokrmy, zpracované uzeniny, sladké a slané pochutiny nebo hotová a instantní jídla. Ta si v poslední době získávají velkou oblibu u mnoha lidí. Dále poškozuje játra velké množství soli, průmyslově zpracované potraviny, léky, drogy a alkohol.

Fotografie: Pixabay

Příznaky špatně fungujících jater

Čas od času by si lidé měli dopřát i nezdravé jídlo, díky kterému si vychutnají i něco jiného než jen zdravou stravu. Nic se však nesmí přehánět. Z dlouhodobě špatného zdravotního stylu vznikají různé nemoci, které jsou většinou chronické a nelze je ihned vyléčit. Pokud játra nefungují správně, začnou o sobě dávat vědět některými symptomy, které na sobě může člověk začít pozorovat.

Nejčastěji se jedná o nadýmání a pocit nafouklého břicha, zácpa nebo průjem, svalové křeče, rychlý nárůst / úbytek hmotnosti, velká únava, žlutá kůže a nebo podivný tvar nehtů. Všechny tyto symptomy mohou značit horší stav jater a neměly by být ignorovány. Do svého jídelníčku můžete zařadit několik bylinek, které stav pomohou zlepšit.

Kořen dřišťálu játrům významně pomáhá

Tato rostlina je v lidovém léčitelství používána již dlouhou dobu. Dřišťál je bohatý na berberin, který funguje jako antioxidant a alkaloid. Pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a je vhodný i pro diabetiky. Umí totiž hezky srovnat hladinu cukru v krvi. V případě, že byste jej chtěli někde zakoupit, vydejte se do lékárny nebo prodejny s bylinkami.

Fotografie: Pixabay

Semínka kmínu má v kuchyni téměř každý

Pokud si doma často vaříte brambory, pravděpodobně naleznete ve vaší kuchyni i semínka kmínu. Sice samotný kmín nemá vliv na funkci jater, ale výrazně podporuje trávení. Díky tomu se celému tělu uleví a ulehčí se práce pro trávící systém. Zároveň se zlepší vstřebávání důležitých minerálů, které jsou pro tělo velmi významné. Po těžším jídle je dobré, když si z kmínu uděláte čaj a vypijete jej. Vyhnete se pocitu nafouknutí a jiným trávícím potížím.

Fotografie: Pixabay

Ostropestřec mariánský je známý

Ostropestřec je známý tím, že obsahuje hodně látek, které dokáží detoxikovat organismus. Složka, díky které se podporuje detoxikace a regenerace jaterních tkání se nazývá silymarin. Pokud si tuto rostlinku zařadíte do svého jídelníčku, časem zaznamenáte snížení špatného cholesterolu v krvi. Je vhodný do mnoha jídel, jako je například salát, sendvič nebo jiná teplá jídla. Lze z něj připravit i nápoj, který by se měl pít vždy po jídle.

Fotografie: Pixabay

Artyčok se připravuje velice snadno

Konzumace artyčoku velice pozitivně ovlivňuje funkci jater. Zvyšuje odolnost tohoto orgánu proti škodlivým látkám a také zlepší regenerační schopnost jater. Obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálních látek a podporuje lidské zdraví. Výrobky obsahující artyčok zlepšuje práci žlučových cest a pomáhá trávení. Lidé si nejčastěji z artyčoku připravují čaj, kvůli jeho blahodárným účinkům na žlučové cesty.

Fotografie: Freepik

Kurkuma je přírodní antibiotikum

Je skvělé, že plno přírodních plodů je využíváno i jako přírodní antibiotikum. Kurkuma je jednou z nich, protože pomáhá v boji proti infekci a zánětům. Nejčastěji je používána v čerstvé formě nebo v prášku a přidává se do sladkých i slaných jídel. Její intenzivní žlutá barva je lehce zapamatovatelná a lidé by ji měli využívat i pro stimulaci žlučníku k práci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]