Nezdravá strava ničí játra každým soustem: Mezi rizikové potraviny patří i pečivo

Fotografie: Depositphotos

Lidé často pečují o svůj zevnějšek více než o vnitřek, ale vězte, že orgány uvnitř těla každý den tvrdě pracují a potřebují vaši péči. Pozor na potraviny, které mohou poškodit funkci vašich jater.

V lidském těle se toho každý den děje tolik, aby člověk zůstal zdravý, že ani není možné si všechny procesy uvnitř uvědomovat. Například játra nepřetržitě tvrdě pracují, aby tělo zůstalo v chodu a vy zdraví. Nebudete-li jim věnovat náležitou péči, mohou nastat různé komplikace a vážné problémy. Proto byste podle odborníků měli dbát na stravu, která játra nikterak nezatěžuje. Vyhněte se některým potravinám a zajistěte, že vaše játra budou plnit svou funkci dobře a bez větší námahy.

Dorty, sušenky, buchty, muffiny

Každý si rád dopřeje dezert v podobě dortů, muffinů, sušenek atd. Ale znáte jejich nepříznivé účinky na vaše játra? Pekařské výrobky by měly být zcela vynechány z vašeho denního jídelníčku. Za prvé, tyto položky mají vysoký obsah cukru a mohou vést k obezitě. Za druhé, pečivo může také způsobit vyšší hladinu triglyceridů v těle kvůli obsahu tuku, což může zapříčinit onemocnění jater. Navíc bílá mouka je těžko stravitelná a způsobuje hromadění tuku v játrech.

Perlivé nealkoholické nápoje

Občasné pití malého množství sycených nápojů je v pořádku, ale pravidelná konzumace vám může začít poškozovat játra a vést k rozvoji různých komplikací. Kromě toho je nadměrné pití sody hlavní příčinou přibývání na váze a vzniku obezity. Obezita může ovlivnit vaše játra zvýšením akumulace tuku v játrech. Výsledkem je tak ztučnění jater. Soda rovněž nabízí smrtící kombinaci cukru a rafinovaných sacharidů, opět škodlivých pro zdraví jater.

Zvýšená konzumace alkoholu

Pokud holdujete alkoholu, a přitom máte strach o svá játra, je to první věc, s níž musíte skončit. Když se vaše játra pokusí alkohol rozložit, chemická reakce v tomto procesu může poškodit jejich buňky, což vede k zánětu, buněčné smrti a zjizvení (fibróze). To není vše, chronická konzumace alkoholu může blokovat vstřebávání živin a zvyšovat toxické účinky na játra, nemluvě o cirhóze jater, což je nevratné zjizvení tohoto orgánu.

sklenice alkoholu
Fotografie: Pixabay

Zdržte se konzumace pečiva

Člověk se musí vždy zdržet konzumace potravin, jako jsou těstoviny nebo pečivo, které jsou vyrobeny z bílé mouky. Chybí jim minerální látky, vláknina a základní vitamíny. Je nezbytné pochopit, že vysoce rafinovaná zrna se přeměňují na obsah cukru. Tento obsah se těžko zpracovává a končí jako tuk v játrech. Jedná se o jednu z hlavních příčin ztučnění jater.

Zdroj: Narayana Health

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]