Důvodů, proč každý den jíst banány, je bezpočet. Vliv tohoto ovoce na zdraví je často podceňován

Fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / Public Domain Dedication

Banány jsou zdravé a patří k nejlevnějšímu čerstvému ovoci, které si můžete koupit. Jsou vynikající volbou pro každého, kdo se zajímá o zdravé stravování.

Banány jsou skutečnou pokladnicí draslíku, jehož výživová hodnota pro tělo byla objevena již před tisíci lety. Banány se pravděpodobně pěstovaly již před 7 000 lety v oblastech Malajsie a Indie. Poté se objevily v Africe, kde jsou dodnes hlavním vývozním artiklem. Banány pro prodej se sklízejí nezralé a po cestě se naloží na loď, aby dozrály. Z tohoto důvodu neobsahuje ovoce v Evropě tolik vitamínů a minerálů jako ovoce, které dozrává v přírodních podmínkách, říká lékařka Kim Rose-Francis.

Jsou bohaté na živiny

Banány obsahují velké množství vlákniny a několik antioxidantů. Jeden banán běžné velikosti (126 gramů) se může pochlubit také přítomností vitamínu A, vitamínu C, vitamínů skupiny B, vitamínu E, vitamínu K, vápníků, draslíku, hořčíku a fosforu. Jeden banán obsahuje přibližně 112 kalorií a skládá se téměř výhradně z vody a sacharidů. Obsahuje jen málo bílkovin a žádný tuk. Jak ovoce dozrává, jeho chuť se stává sladší, zatímco obsah vlákniny klesá.

Zlepšují hladinu cukru v krvi

Banány jsou bohaté na rozpustnou vlákninu. Během trávení se rozpustná vláknina rozpouští v tekutině a vytváří gel. Díky tomu mají banány houbovitou strukturu. Nezralé banány také obsahují rezistentní škrob, který tělo nestráví. Tyto dva typy vlákniny mohou společně mírnit hladinu cukru v krvi po jídle. Navíc mohou pomáhat regulovat chuť k jídlu tím, že zpomalují vyprazdňování žaludku.

Mohou podpořit zdraví trávicího traktu

Vláknina je spojována s mnoha zdravotními přínosy včetně lepšího trávení. Jeden středně velký banán poskytuje přibližně 3 gramy vlákniny. Rezistentní škrob, typ vlákniny, který se nachází v nezralých banánech, je prebiotikum. Prebiotika unikají trávení a končí v tlustém střevě, kde se stávají potravou pro prospěšné bakterie ve střevech. Pektin – vláknina, jež se nachází ve zralých i nezralých banánech – může pomáhat předcházet zácpě a změkčovat stolici.

banány svazek energie
Fotografie: Pexels

Mohou napomáhat hubnutí

Žádná studie přímo netestovala účinky banánů na hubnutí. Toto oblíbené ovoce má však několik vlastností, které by z něj mohly učinit potravinu vhodnou pro osoby, jež chtějí zhubnout. Za prvé, banány mají relativně málo kalorií. Jak bylo uvedeno výše, průměrný banán má jen něco málo přes 100 kalorií, přesto je výživný a sytý. Konzumace většího množství vlákniny ze zeleniny a ovoce byla opakovaně spojena s nižší tělesnou hmotností a hubnutím.

Podporují zdraví srdce

Draslík je minerál, který je životně důležitý pro zdraví srdce, zejména pro regulaci krevního tlaku. Navzdory jeho významu má jen málo lidí ve stravě dostatek draslíku. Banány jsou skvělým zdrojem draslíku – jeden středně velký banán (126 g) poskytuje 10 % DV. Strava bohatá na draslík může pomoci snížit krevní tlak.

Pomáhají zasytit

Rozpustná vláknina obsažená v banánech může přispět k tomu, že se budete cítit sytí, protože dodává trávicímu systému objem a zpomaluje trávení. Díky nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vlákniny jsou banány sytější svačinou než jiné potraviny, například zpracované nebo sladké svačiny v krabičkách.

banán na snídani
Fotografie: Freepik

Mohou zlepšit citlivost na inzulín

Inzulínová rezistence je významným rizikovým faktorem pro několik chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu. Pravidelná konzumace rezistentního škrobu, například tím, že si pochutnáváte na nezralých banánech, může zlepšit citlivost na inzulín. Vaše tělo by tak mohlo být citlivější na tento hormon regulující hladinu cukru v krvi.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]