Jídlem proti demenci: Potraviny, které jsou dobré pro prevenci vzniku problémů s mozkem

Fotografie: Depositphotos

Demence patří mezi nejzávažnější onemocnění, která mohou postihnout jedince v každém věku. Tyto potraviny pomáhají předcházet jejímu rozvoji.

Demence je závažné onemocnění, jež postihuje zejména starší osoby, ovšem rozvinout se může u jedinců každého věku. Ačkoliv se tímto problémem již po desetiletí zabývá svět medicíny, doposud stále neexistuje žádný lék, který by ho dokázal léčit nebo napřímo zabránit jeho vzniku. Naštěstí však existují potraviny, jejichž pravidelná konzumace demenci pomáhá předcházet. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. Více prozradila lékařka Dana K. Cassell.

Co je to demence?

Demenci lze charakterizovat jako duševní onemocnění, při kterém dochází v důsledku chorobného procesu ke zhoršení až ztrátě funkce paměti, inteligence a jiných důležitých kognitivních funkcí. Tento závažný problém si vybírá těžkou daň v rodinách a vědci zoufale hledají způsoby, jak vyrobit lék, jenž by zabránil jeho vzniku, nebo ho dokázal léčit. Doposud proto označují za jedinou možnou prevenci nastolení správných stravovacích návyků, které z dlouhodobého hlediska dokážou snížit pravděpodobnost jejího vzniku.

Konzumace pevné stravy jako prevence demence

V současné době se plno lidí uchyluje ke konzumaci zpracovaných potravin, které lze snadno připravit nebo zakoupit již ve zhotovené podobě. Ty ovšem často obsahují velké množství toxinů a chemických látek, jež mají negativní vliv na celkové zdraví těla a s přibývajícím věkem mohou vést k vypadávání zubů. Tento problém podle vědců však navíc zvyšuje riziko demence, neboť žvýkání způsobuje větší průtok krve mozkem, tudíž mozek lidí s menším počtem zubů je méně aktivní. Proto byste měli jíst zpravidla pevnou a kvalitní stravu.

Jezte syrovou zeleninu

Nejenže zeleninu v syrovější podobě lépe rozžvýkáte, čímž zlepšíte průtok krve mozkem, ale také obsahuje mnohem více zdravých živin než ve vařené podobě. Do svého jídelníčku můžete však přidat také dýni a chřest, jež podporují kognitivní funkce, a samozřejmě také kořenovou zeleninu, jako je mrkev, řepa a brambory, které jsou přirozeně vláknitější. S prevencí demence pak skvěle pomáhá konzumace kurkumy a brokolice.

Fotografie: Pexels

Jezte více masa

Maso by ve vašem jídelníčku nemělo chybět, protože obsahuje řadu důležitých živin, včetně živočišných bílkovin a tuků, které jsou pro správnou funkci mozku naprosto nezbytné. Kromě toho jde o potravinu, již je potřeba po teplené úpravě více žvýkat, což opět zlepšuje průtok krve mozkem. Můžete také vyzkoušet krájet maso na větší kusy, čímž se donutíte žvýkat mnohem delší dobu, a navíc si ho mnohem více vychutnáte.

Zařaďte do svého jídelníčku více ořechů

Odborníci na výživu již dlouho tvrdí, že ořechy jsou jedinečnou superpotravinou, která obsahuje důležité mastné kyseliny podporující mozkové funkce, a navíc zabraňuje vzniku zubního kazu. Pokud nejste alergičtí, můžete si s klidem dopřát tuto lahodnou svačinu, jež vám zajistí dostatečné nasycení a skvěle podpoří celkové zdraví vašeho těla. Nejvhodnější volbou jsou především mandle, kešu, lískové oříšky, arašídy a vlašské ořechy.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine