Hlavní typy obezity: Rozpoznejte ten svůj a zhubněte rychleji

Fotografie: Depositphotos

Obezita patří v současné době mezi nejčastější problémy, které postihují jedince každé věkově kategorie. Rozpoznáním té své zhubnete mnohem snáze.

Navzdory tomu, co si mnozí lidé myslí, ne každý, kdo trpí nadváhou či obezitou, má stejný původ tohoto problému – existují totiž různé typy obezity, které mají různé příčiny a samozřejmě také vyžadují specifickou léčbu. Toto zjištění nedávno potvrdili vědci z univerzity v Sheffieldu ve Velké Británii a nyní se svými informacemi chtějí podělit se společností. Níže se proto můžete seznámit s 6 typy obezity a nejlepšími způsoby, jak se jich zbavit.

Obezita z přejídání a konzumace škodlivých potravin

V současné době je téměř nemožné vyhnout se konzumaci potravinám s vysokým obsahem cukru nebo soli. Ani jedna z těchto složek však není ve větším množství prospěšná našemu zdraví, natož naší váze. Pokud trpíte tímto typem obezity, měli byste změnit své stravovací návyky, snížit příjem potravin s vysokým obsahem tuku, cukru nebo soli a denně 30 minut cvičit.

Obezita způsobená lepkem

Pokud jste citliví na lepek, je pravděpodobné, že se vám bude velmi těžko hubnout, pokud budete konzumovat potraviny, které jej obsahují – tedy zejména obiloviny a pšenice. Většina lidí trpících tímto typem obezity jsou dospívající dívky s hormonální nerovnováhou a ženy, které již dosáhly menopauzy. Řešením je kromě vyhnutí se konzumace těchto potravin také nepití alkoholu a vyhýbání se kouření. Samozřejmě byste také měli cvičit, a to nejlépe s činkami.

Fotografie: Pexels

Obezita způsobená nervy

Bohužel i stres patří mezi nejčastější příčinu přibývání na váze, a to především proto, že mnoho lidí trpící depresemi a úzkostí má tendenci častěji konzumovat potraviny s vysokým obsahem cukru. Pokud se v tomto případě vidíte i vy, měli byste se začít více uvolňovat, a to především pomocí cvičení jógy nebo meditací. Samozřejmě je také důležité nastolit si správný stravovací režim a alespoň obden cvičit – stačí i procházka.

Obezita způsobená nedostatkem fyzické aktivity

Mnoho lidí, zejména ty se sedavým životním stylem, trpí častou nadváhou či obezitou způsobenou nedostatkem fyzické aktivity – a to ještě hůře, pokud se stravují nezdravě. V takovém případě se totiž veškeré tuky hromadí v těle, které je již nedokáže kvůli klidovému režimu spalovat. Abyste se tomuto problému vyhnuli, najděte si alespoň třikrát do týdne čas na sportovní aktivitu a snižte svůj příjem kalorií.

Dědičná obezita

Někteří lidé se bohužel se sklonem k přibírání na váze již narodí, a to vlivem jejich genů. Toto riziko bývá větší zpravidla u žen, když otěhotní a nedodržují určitá zdravotní opatření. I v tomto případě však můžete pro své tělo něco udělat – nejlépe vám pomůže běhání a osvojení si i drobných změn svého životního stylu, jako je chození do schodů namísto používání výtahu.

Obezita způsobená hromaděním tuku v oblasti břicha

Tento typ obezity se vyznačuje především respiračními problémy, které sám způsobuje. Poznáte jej navíc tak, vaše končetiny jsou hubené, ale vaše břicho neustále nabývá na své velikosti. Jde ovšem o velmi nebezpečný typ obezity, který byste nikdy neměli nechávat bez časné léčby – může totiž vést k rozvoji mnoha závažných onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob. Snažte se především dodržovat vyváženou stravu a co nejvíce se vyhýbejte konzumaci alkoholu.

Zdroj: Healthline, WHO

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]