Ke zdravému a pomalému stárnutí přispívá i konzumace vybraných potravin. Tělo ocení například ryby nebo čokoládu

Fotografie: Depositphotos

Věčné mládí je snem mnoha lidí. Ačkoliv na něj vědci prozatím nenašli lék, existují potraviny, jejichž pravidelná konzumace vám skutečně dokáže přidat rok života.  

Existují potraviny, které vám při pravidelné konzumace dokážou pomoci zlepšit kondici, vzhled i kvalitu života a snížit riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako jsou například rakovina nebo kardiovaskulární choroby. Právě díky tomu se jedná o skvělé prostředky, jež vám dokážou přidat několik let života a zpomalit příznaky stárnutí, jako jsou vrásky či chabnutí svalů a kostí. Je ovšem důležité si uvědomit, že jejich konzumace nezpůsobí, že budete vypadat mladší, ale pomůže vám udržet tělo v nejlepší kondici, říká doktorka Amy Richter.

Extra panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej je jedním z nejzdravějších olejů na světě. To zejména proto, že obsahuje bohaté množství zdravých tuků a antioxidantů, které pomáhají snižovat záněty a oxidační poškození způsobené nerovnováhou volných radikálů v těle. Pokud ho tedy přidáte do svého každodenního jídelníčku, můžete snížit riziko vzniku chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu, metabolického syndromu, a dokonce i některých typů rakoviny.

Zelený čaj

Zelený čaj disponuje stejně jako extra panenský olivový olej vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle poškozujícím zdravé buňky. Tyto účinné sloučeniny však stabilizují jejich nežádoucí účinky, což ochrání vaše tělo před potenciálním poškozením. Tento nápoj navíc obsahuje obzvláště vysoké množství polyfenolů, včetně epigalokatechin galátu, katechinů a kyseliny gallové, jež také pomáhají snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění a předčasného stárnutí, a dokonce chrání před neurologickým poklesem.

Tučné ryby

Tučné ryby jsou vysoce výživnou potravinou, která může podpořit zdravou pokožku, což je důležitý faktor pro udržení dobrého vzhledu. Důvodem je především jejich obsah omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, jež chrání tělo před vznikem zánětů a jsou spojovány s podporou kožní bariéry – stejně tak však dokážou chránit srdce před kardiovaskulárními problémy, jako je infarkt myokardu. Mezi nejoblíbenější druhy ryb patří právě losos, který navíc poskytuje dostatek bílkovin.

filé z lososa
Fotografie: Pixabay

Hořká čokoláda nebo kakao

Hořká čokoláda je překvapivě také bohatým zdrojem polyfenolů, které v těle působí jako silné antioxidanty – obsahuje zejména flavanoly, jež jsou spojovány s řadou zdraví prospěšných účinků, jako je například nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky 2. typu a zhoršení kognitivních funkcí. Tyto živiny pomáhají chránit pokožku před poškozením sluncem a zpomalují její stárnutí. Tyto informace je však třeba potvrdit. 

Granátové jablko

Stejně jako většina ovoce jsou i granátová jablka plná zdravých živin, a to zejména co se týče vlákniny, draslíku a vitamínu K, jež pomáhají podporovat činnost srdce a chránit ho před nebezpečnými problémy. Jedná se také opět o skvělý přírodní prostředek plný flavonolů, třísloviny, fenolové kyseliny a lignanů – účinné sloučeniny podporující tvorbu kolagenu a prevenci před vznikem kožních onemocnění. Pokud tedy toto lahodné ovoce zařadíte do svého jídelníčku, můžete se těšit z mnoha zdravotních přínosů, včetně pomalejšího stárnutí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]