Potraviny, které zabraňují onemocnění jater můžete zařadit na svůj jídelníček již dnes

Fotografie: Freepik

Játra jsou orgány, které sice dorůstají, ale i tak bychom jim měli věnovat náležitou péči. Je to důležitý orgán, který je zodpovědný za vylučování toxických látek z těla.

Zlepšení funkce jater opravdu hodně ovlivní celý váš organismus, játra mají na svědomí také rozklad sacharidů, produkci glukózy a žluči a také vstřebávání živin z potravy. Proto si dávejte velký pozor, co jíte a zkuste si zjistit, jaký vliv to bude mít na vaše játra.

Fotografie: Freepik

Některé potraviny játrům prospívají, jiné nikoli

Pokud máte rádi v létě procházky lesem, určitě nezapomeňte sbírat borůvky. Mezi další prospěšné ovoce patří maliny a brusinky, které jsou bohaté na polyfenoly. Jsou to antioxidanty, které chrání játra před poškozením. Navíc tímto ovocem stimulujete imunitní systém. Káva pomůže zabránit rozvoji tukových onemocnění jater. Snižuje také riziko chronických onemocnění, a dokonce i rakoviny.

Zelený čaj pomůže snížit hladinu tuků a oxidační stres a zmírňuje příznaky nealkoholického tukového onemocnění jater. Česnek je lék snad na všechny neduhy. Pokud ho budete konzumovat každý den, zlepšíte funkci jater, snížíte tělesnou hmotnost a také přítomnost tuku v těle. Je to důležité pro ty, kteří mají diagnostikovanou nealkoholickou tukovou chorobu jater.

Fotografie: Freepik

Zkuste zařadit ovesné vločky nebo mastné ryby

Některé tuky jsou pro naše tělo prospěšné, a to platí také pro olivový olej. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, snižuje oxidační stres a zlepšuje funkci jater. Ovesné vločky patří mezi hodně oblíbené snídaně na celé světě. Mají vysoký obsah vlákniny, což může pomoci snížit zánět. Snižují také přítomnost tuku v játrech a chrání je tak před onemocněním.

Hrozny jsou bohaté na antioxidanty, normalizují játra, snižují zánět a chrání játra před poškozením. Rostlinná strava, kam patří zelí, řepa, mrkev nebo brokolice, snižuje riziko různých onemocnění, která mohou játra napadnou. Tyto potraviny by měly být zařazeny do jídelníčku každého z nás.

Mastné ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které snižují zánět, odstraňují přebytečné tuky a také udržují hladinu jaterních enzymů v normě. Lidé by měli jíst takové ryby nejméně dvakrát týdně. V případě, že ryby nejíte, můžete zkusit rybí tuk, který má stejné vlastnosti jako samotné ryby. Ořechy jsou plné nenasycených mastných kyselin, vitaminu E a antioxidantů a každý den bychom jich měli sníst alespoň hrst. Patří sem mandle, kešu ořechy nebo vlašské oříšky.


Řekněte ostatním, co si myslíte