Tlusté střevo vyžaduje pravidelnou péči. Naučte se o něj správně starat

Fotografie: Freepik

Tlusté střevo je součástí našeho těla a potřebujeme ho k životu a našemu vylučování. Máme ale tendenci se o něj vůbec nestarat.

Tlusté střevo je závěrečnou části trávicí trubice. Dochází v něm k vstřebávání vody z hmoty, která putuje ze střeva tenkého. V této části části trávicí soustavy dochází ke konečnému zahuštění naší stolice. Jeho celková délka se pohybuje na rozmezí od 1,2 do 1,5 metrů a šířka je kolem 5 až 6 centimetrů. Délka je ale závislá na aktuální funkčnosti tračníku, která se v průběhu života mění. V těle můžeme narazit také na výběžek tlustého střeva, který se nazývá střevo slepé. Ten velmi často podléhá zánětu a musí být z našeho těla chirurgicky odstraněn.   

Čím přirozeně podpoříme jeho funkci 

Do tlustého střeva se nevylučují trávící enzymy, jeho funkci ale můžeme ovlivnit naší stravou. Pozitivně na něj působí vitamín C, který nalezneme v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Ten nám pomáhá k jeho vyčištění, přispívá tím k jeho správné funkci a tedy i našemu pravidelnému vylučování. Nejlepší účinky jsou pozorovány při konzumaci brokolice, jahod, ale i obyčejných citronů. K přátelskému prostředí v našich střevech přispívají probiotika. Ty mohou dokonce o oči předcházet vzniku rakoviny tlustého střeva. 

Fotografie: Pexels

Tyto bakterie totiž zlepšují pohyb střev. Jejich vysoký obsah bychom našli ve fermentovaných potravinách, mezi které se řadí například jogurty, kimchi, kombucha nebo jablečný ocet. Doporučená je ale také konzumace potravin bohatých na rezistentní škrob, který se nachází hlavně ve zdrojích rostlinného původu. Z našeho jídelníčku bychom tedy neměli vynechávat brambory, rýži, ale ani různé druhy luštěnin. Díky těmto potravinám dochází ke zvýšení střevní mikroflóry a minimalizaci rizika vzniku rakovinného onemocnění.

K regulaci trávení přispívá i pitný režim

Častou příčinou ucpání tlustého střeva a naší neschopnosti vyloučit z těla stolici, je nedostatečný příjem tekutin. Proto bychom k zachování správné funkčnosti našich střev měli dodržovat správný pitný režim. Denně by příjem našich tekutin měl být až 2 litry a to hlavně obyčejné vody. Vodu ale do svého těla můžeme dostat i jinými způsoby, vhodná je například konzumace ovoce a zeleniny. Mezi druhy s jejím vysokým obsahem patří okurka, cuketa, celer, rajče, ale i jahody a meloun. 

Fotografie: Pexels

Riziko vzniku rakoviny tlustého střeva snižují také potraviny bohaté na vlákninu. Kromě toho díky vláknině dochází k výživě potřebných bakterií ve střevě a předcházíme tak vzniku zánětu nebo Crohnově chorobě. Mezi potraviny bohaté na vlákninu řadíme maliny, hrášek, brokolici, čočku nebo fazole. Bránit bychom se neměli ani pravidelné konzumaci bylinných čajů. Ty mohou výrazným způsobem přispívat k našemu pročištění, ale i prevenci vzniku rakoviny. Sáhnout bychom měli po čaji připraveném z aloe vera nebo psyllia. 

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]