Potraviny, které vám pomohou se spánkem

obrázek: pixabay.com

Máte problémy se spánkem? Mozek závisí na komplexním množství živin, funguje a i díky nim zajistí klidný a nepřerušovaný spánek. Pokud trpíte nespavostí nebo se v noci budíte, pak konzumujte tyto potraviny a to ideálně dvě až čtyři hodiny před spánkem. Co si můžete dát?

Špenát

Obsahuje mnoho hořčíku, což přirozeně pomáhá uvolňovat nervy a svaly, uklidňuje tělo a povzbuzuje spánek. Hořčík může pomoci předcházet křečím v nohách, což je také jedna z příčin nočního buzení. Jde také o dobrý zdroj vápníku, který pomáhá mozku používat tryptofan k výrobě melatoninu, hormonu podporujícího spánek.

Droždí

Droždí je velmi bohaté na vitamíny skupiny B, stačí jen dvě polévkové lžíce a pomohou s nervovým systémem. Vitamín B6 je nezbytný pro produkci serotoninu a výzkumy ukazují, že nedostatek může podporovat psychickou zátěž a následně mít vliv na poruchy spánku.

Humus

Je bohatý na tryptofan, což je aminokyselina, která působí jako předchůdce serotoninu, který hraje zásadní roli při modulaci spánku. Vzhledem k tomu, že cizrna obsahuje tryptofan i sacharidy, jsou skvělým jídlem pro podporu spánku.

Mandlové máslo

Mandle a jiné ořechy jsou velmi bohaté na hořčík a tryptofan, který podporuje spánek. Jsou také vysoce draselné, což může výrazně zvýšit účinnost spánku a sníží tak probuzení během noci.

Třešně

Mají vysoký obsah melatoninu, což je rozhodující při regulaci cyklu spánku. Sladké třešně mají vysoká obsah melatoninu a mohou tak díky tomu podporovat spánek, dokonce to potvrzují také studie.

Kukuřice

Má vysoký obsah sacharidů, které mohou napomáhat správnému a trvalému spánku. Sacharidy stimulují inzulín, který nepřímo zpřístupňuje tryptofan. Pozor však na sladké sušenky a cukrovinky, ty také obsahují sacharidy, které jsou však sladké. Mohou potlačit krevní cukr a přerušit v noci spánek.