Potraviny, které působí jako prevence proti infarktu. Účinná ochrana srdce

Fotografie: Freepik

Srdeční infarkt patří k poměrně častým poruchám funkce srdce, které jsou velice nebezpečné. Infarkt lze jednoduše popsat tak, že srdce přestane mít dostatek kyslíku a také živin, protože se sníží přívod krve, která je jejich nositelem. Obvykle k tomu dojde ucpáním tepny vedoucí do srdce, a to například v důsledku krevní sraženiny.

Projevy infarktu

  • dušnost
  • svírává bolest v hrudní oblasti
  • studený pot, a také
  • strach a úzkost.

Vědecké studie prokazují, že v rámci prevence řady kardiovaskulárních onemocnění má nezastupitelnou úlohu také zdravý životní styl a určité potraviny. Ty by měly obsahovat optimální množství vitamínů, bílkovin a vlákniny.

I díky kvalitní a dobře zvolené stravě bude vaše srdce a cévní systém zdravější, což je nejlepší cesta k dlouhému a plnohodnotnému životu. Níže jsou uvedeny potraviny, které by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět.

Černé fazole

Černé fazole jsou pro srdce blahodárné, a to zejména díky obsahu zdraví prospěšných kyselin, vitamínu, hořčíku a také vlákniny. Pokud budete tyto fazole jíst pravidelně, pomohou regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, což srdci velice ulehčí. Fazole můžete použít do salátu, do polévky nebo je můžete vařit spolu s masem.

Ovesné vločky

Další potravinou, která je velice prospěšná pro správnou činnost srdce, jsou ovesné vločky. Ideálně je začínat jimi den. Důležité jsou zejména díky vláknině, které obsahují opravdu vysoké množství, a také díky zdravým mastným kyselinám.

Ryby

Konzumace ryb je pro lidské zdraví obecně prospěšná, ale pokud jde o druhy ryb speciálně vhodné pro posílení srdce, je nejlepší volbou losos, a to díky obsahu potřebných kyselin. Ty přispívají jak k optimalizaci hladiny krevního tlaku, tak i ke snížení rizika vzniku různých srdečních onemocnění. Pokud máte možnost volby, vyberte si vždy čerstvou rybu a konzervovanou konzumujte jen ve výjimečných případech, a to kvůli přídatným látkám.

Fotografie: Pixabay

Dalšími doporučenými druhy ryb jsou makrela, sardinka a tuňák. Pokud jde o přípravu, i zde byste měli pamatovat na zásady zdravé přípravy a vyhnout se smaženým pokrmům.

Olivový olej

Čím lepší olivový olej budete používat, tím pro své zdraví uděláte samozřejmě více. Olivový olej by měl také co nejvíce nahradit obyčejné rostlinné oleje. Jeho konzumace přispívá k udržování optimální hladiny cholesterolu a také k ochraně srdečních chlopní a cév.

Fotografie: Pixabay

Červené víno

Od pradávna se traduje, že „červené víno je na krev“. Pokud jde o zdravou denní dávku, u mužů jsou to dvě skleničky a u žen jedna. Červené víno obsahuje řadu důležitých antioxidantů a přispívá k čištění tepen a tím tak k lepší průchodnosti celého systému.


Řekněte ostatním, co si myslíte