4 důvody, proč jíst ořechy

Fotografie: Pixabay

Ořechy jsou oblíbené potraviny, které jsou velice chutné, navíc se mohou konzumovat i během různých diet. Ořechy sice mají vysoký obsah tuku, ovšem jedná se o zdravé tuky, jež jsou pro lidský organismus důležité.

Ořechy jsou jádra semen. Často se používají při vaření, ale konzumují se klidně i samostatně na svačinu. Obsahují hodně zdravých tuků, ale i kalorií. Většinu ořechů, ať už jsou to kešu, pistácie, para ořechy, pekanové ořechy, nebo mandle, můžete zakoupit v obchodě už vyloupané a připravené ke konzumaci.

1. Skvělý zdroj mnoha živin

Ořechy jsou vysoce výživné, přičemž obsahují spoustu tuků, dále pak i vlákninu, bílkoviny, sacharidy, hořčík, mangan, selen i fosfor. Obsah sacharidů je v ořeších velmi různý. Lískové, makadamové i para ořechy mají méně než 2 gramy stravitelných sacharidů na 28 gramů, zatímco kešu ořechy mají téměř 8 gramů. I přesto jsou ořechy obecně vynikající potravinou při nízkosacharidové dietě.

2. Antioxidanty

Ořechy jsou zdrojem antioxidantů, včetně polyfenolů. Pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu tím, že neutralizují volné radikály, tedy nestabilní molekuly, jež mohou způsobovat poškození buněk a zvyšovat riziko onemocnění.

3. Pomáhají při hubnutí

Ačkoliv jsou ořechy považovány za vysoce kalorickou potravinu, podle mnohých výzkumů mohou pomáhat při hubnutí.

4. Snižují hladinu cholesterolu

Pistácie snižují triglyceridy u obézních lidí a lidí s cukrovkou. Ořechy také dokážou snižovat cholesterol, protože mají vysoký obsah mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Mandle a lískové oříšky zase zvyšují dobrý cholesterol a snižují ten špatný.

Jestliže chcete koupit ořechová másla či jakékoliv ořechy, podívejte se do nabídky internetového obchodu VitalCountry.cz. Budete nadmíru spokojení s pestrým produktovým portfoliem i cenami.